Иницијативата Bail Bloc работи на решение кое ќе овозможи на обвинетите својата кауција да ја платат со криптовалута. Идејата е преку „волонтирање“ со процесирачката на компјутерите, корисниците да помогнат со плаќањето кауција. Кауција плаќаат обвинетите за да можат да се бранат од слобода. Обвинетите не секогаш се виновни, па можноста за плаќање на кауција ќе […]

Прочитај повеќе

Над 300 милиони долари се загубени по серија багови на дигитален новчаник. Намалена безбедност му овозможи на љубопитен развивач да дојде до контрола на новчаниците и по грешка да ги заклучи, пишува Guardian. Иако средствата се од повеќе различни криптовалути, најголем дел се во Ether. Проблемот настана откако Parity започна да го решава брзбедносен пропуст. […]

Прочитај повеќе

Биткоин пред неколку часа надмина уште една граница, крипто-валутата надмина 7.000 долари, што претставува нов рекорд. Со оваа цена е исплатливо решавањето на проблемите да се троши и повеќе електрична енергија, што секако можеби и не е случај. Колку што е повисока цената, толку повеќе компјутери и копаат биткоини. Кога се појави bitcoin, копањето на […]

Прочитај повеќе

Дали можеби викендов се обидовте да посетите некој стрим сервис за да изгледате некој фудбалски натпревар? Тогаш најверојатно анти-вирусот побудале со постојаните нотификации за блокиран крипто-мајнер. Дополнително, расте и бројот на хакирани веб-страници во кој е вметнат код што копа крипто-валута. Трендот започна со Pirate Bay кој тестираше можност за замена на рекламите со копање […]

Прочитај повеќе

Двајца француски хакери успеале да реконструираат заматен QR-код (приватен клуч за криптовалутата) и да дојдат до биткоините од истиот.  Хакерите се побогати за околу 1000 долари, јави BBC. Не станува збор за кражба, туку за предизвик. Францускиот претприемач Роџер Вер им понуди 1.000 долари на гледачите. Наградата одеше кај гледачот кој прв ќе успее да […]

Прочитај повеќе

Дубаи во соработка со Emcredit, британскиот стартап Object Tech Grp. и Министерството за економија, наскоро ќе добие сопствена крипто-валута. Името на валутата е emCash и ќе може да се користи преку emPay новачниците кои овозможуваат безконктактно плаќање, јави Trustnodes. Крипто-валутата ќе може да се користи и за секојдневните потреби. Така, посетителите во кафетериите ќе може […]

Прочитај повеќе

Сем Алтман од Y Combinator е заинтересиран за развој на blockchain што ќе може да им помогне на луѓето да инвестираат во стартапи. „Нѐ интересира како компании како Y Combinator, може да користат blockchain да го демократизираат инвестирањето. Треба да пронајдеме начин за ова“, вели Сем Алтман, на Disrupt SF. Еден од начините на кој ова […]

Прочитај повеќе

Дали можеби забележувате забавување на компјутерот по посетата на Pirate Bay последниве денови? Најголемиот торент сајт Pirate Bay тестира копање на крипто-валути наместо презентирање на реклами, јави TorrentFreak. Крипто-валутата на која падна изборот беше Monero. Pirate Bay на страницата додаде Javascript код за копање на крипто-валути. Кодот е вгнезден во страницата и можно е да забележите […]

Прочитај повеќе

Британската милионерка Мишел Моне, позната како „Bra Baroness“, ќе се обиде да ги продаде становите во луксузната зграда во Дубаи во bitcoin. Г-ѓа. Моне богатството го заработи со дизајнирање на долна облека. Пред неколку години го напушти овој бизнис и веќе има свое место во Куќата на лордовите, пишува Venturebeat. Г-ѓа Моне започнува бизнис со […]

Прочитај повеќе

Пред само 5 дена Bitcoin ја достигна својата највисока цена од 5.000 долари. Пред помалку од 24 часа цената на крипто-валутата падна под 4.000 долари, а минималната вредност беше 4.037 долари. По првичното стабилизирање на околу 4.500 долари, валутата продолжи да паѓа, јави CoinDesk. Во моментов цената на bitcoin е 20% помала од неговата највисока […]

Прочитај повеќе

Шест најголеми светски банки започнуваат со заеднички проeкт за креирање на сопствена дигитална валута. Utility Settlement Coin (USC) е криптовалута која на банките ќе им помогне за меѓусебни трансакции. Barclays, Credit Suisse, Canadian Imperial Bank of Commerce, HSBC, MUFG и State Street се банките зад овој проект. Тие им се приклучија на UBS, BNY Mellon, Deutsche […]

Прочитај повеќе

WhopperCoin e името на најновата крипто валута. Станува збор за валута која ќе ја користи ланецот ресторани за брза храна Burger King во Русија. Посетителите на рестораните ќе добиваат по еден WhooperCoin за секоја рубља потрошена во ресторанот. Кога корисникот ќе собере 1.700 парички ќе може да ги потроши на еден Whooper сендвич. За бесплатен […]

Прочитај повеќе