Судскиот спор помеѓу Apple и Epic ја доби првата разрешница. Одлуката на судот во Калифорнија е во полза на Apple; Компанијата нема монопол врз мобилниот гејминг. Спорот продолжува и натаму. Epic веднаш по одлуката вложи жалба на повисок суд кој треба да ја разгледа одлуката. За да се промени одлуката во овој случај Epic ќе […]

Прочитај повеќе

Едвај десет дена откако Јужна Кореја донесе закон за конкуренција на плаќањето во продавниците за апликации, Epic Games побараа Apple да ја врати Fortnite на App Store. Барањето се однесува исклучиво за јужнокорејскиот пазар, бидејќи Apple таму веќе и законски нема основа да блокира конкурентно плаќање. Веста за барањето за враќање на Fortnite компанијата ја […]

Прочитај повеќе

Спорот на Epic Games и Apple продолжува во Европа. Epic во Европа отвори спор против Apple за заштита на конкуренцијата. Компанијата тврди дека провизијата од 30 отсто колку што изнесува делот на Apple за AppStore е злоупотреба на положбата која ја имаат на пазарот. Ова е четврти пазар на кој Epic започнува спор против Apple. […]

Прочитај повеќе

Директното плаќање е причина Apple и Google да ја отстранат Fortnite од своите продавници. Fortnite без сомневање е една од најпопуларните видеоигри во моментов, но играчите кои играат од телефони не можат да играат. На крајот на минатата (13 август) недела Epic Games издадоа надградба на популарната видеоигра. Заедно со надградбата за корисниците на iOS […]

Прочитај повеќе

Овогодишните The Game Awards почнаа и завршија на исклучително висока нота, со трејлери и најави кои не можеа, а да не ја импресионираат публиката. Во случај да сѐ уште не сте го одгледале настанот или пак сакате едноставен преглед на најдоброто и најважното, се наоѓате на вистинското место! Far Cry: New Dawn запливува во постапокалиптични […]

Прочитај повеќе

Epic Store ќе биде продавницата која ќе се потруди да го симне Steam од врвот. За да успее во оваа амбициозна цел, Epic Store ќе имплементира паметни тактики, како кај купувачите, така и кај девелоперите. Од една страна, Epic ќе подарува по две игри месечно на сите гејмери во првата година од постоењето. Од друга […]

Прочитај повеќе

Пред неколку месеци ве известивме дека Paragon, несудената MOBA игра на Epic Games, згаснува, а парите на гејмерите се враќаат. По се изгледа, во асетите за играта биле вложени неверојатни 12 милиони долари. Кога веќе играта пропаѓа, би било штета да се случи истата судбина и со асетите. Поради тоа, од Epic ја донесоа одлуката бесплатно […]

Прочитај повеќе

Epic Games, студиото зад популарната Fortnite, објасни дека од 26.април ќе прекинат со каква било поддшка на Paragon и играта ќе стане неигрива. Би лажеле кога би кажале дека ваквата одлука нè изненадува. Несреќната MOBA игра има се помалку играчи и пред само две недели, студиото призна дека работата на играта е отежната од две […]

Прочитај повеќе

Fortnite стана значително позната игра, особено по пресликување на режимот од PUBG. Со оглед на тоа што BR режимот е бесплатен за играње, илјадници и илјадници гејмери навлегоа во светот на Epic Games и си ги пробаат нивните знаења, што во играње, а што во мамење. Со цел да стави крај на неетички пракси преку […]

Прочитај повеќе

Со само 22 години, Стефан Митров, основачот на 3Д-академијата M3DS, е најмладиот авторизиран тренинг инструктор на Autodesk. Академијата доби признание од Epic Games, кои официјално ја поддржаа академијата. Неодамна добија и признание од Autodesk за најбрзорастечка Autodesk академија. Дел од знаење и искуството на г. Митров доаѓа од практична работа, работа на разни проекти во повеќе студија во […]

Прочитај повеќе

Македонската академија за 3D, М3DS, ја доби најверојатно најголемата поддршка кога гејминг индустријата е во прашање. Epic Games ја вброија академијата во локациите кои нудат авторизиран тренинг за Unreal Engine. Ова без сомневање е големо признание за академија која сè уште е релативно млада. „Epic Games ќе учествуваат и како партнери на нашиот натпревар за […]

Прочитај повеќе

Во иднина видеоигрите ќе се играат без телевизори и монотори, вели Тим Свини, директорот на Epic Games. Наместо ова корисниците ќе играат на дисплеите на очилата за виртуелна реалност како замена за сегашните екрани. „Верувам дека проширената реалност ќе биде најголемиот технолошки напредок во наше време. Доколку имаме дисплеј за проширена реалност прашањето кое ќе […]

Прочитај повеќе