Кинескиот производител Huami, кој ја произведува фитнес бразлетната Mi Band на Xiaomi, претстави нов уред, паметен фитнес додаток. Amazefit е паметен уред кој е дизајниран да потсетува на старите алки од жад. Она што веднаш се забележува е дека Amazefit нема дисплеј ниту бројки кои треба да ве потсетуваат дека треба да вежбате. Целиот фитнес […]

Прочитај повеќе

По куп телефони, таблет компјутери, велосипед и неколку паметни уреди, кинескиот гигант Xiaomi конечно го претстави и првиот лаптоп компјутер. Mi Notebook Air секако нема да помогне компанијата да престане да биде споредувана со Apple. Првиот лаптоп од Xiaomi е импресивен, доаѓа во неколку верзии но најдобрата е со 13,3 инчен лаптоп, со Skylake Intel […]

Прочитај повеќе

Кинеската компанија Xiaomi претставува нови производи кои немаат многу допирни точки со паметните телефони кои ги прославија. Mi Qicycle е новиот производ кој го претставува Xiaomi, а станува збор за паметен електричен велосипед. За разлика од конкуренцијата која често чини неколку илјади долари, Qicycle доаѓа за 455 долари. Моторот на велосипедот со едно полнење на батериите […]

Прочитај повеќе

Xiaomi малку доцни со првите дронови, но сепак успеа да претстави интересен продукт. Првиот дрон на Xiaomi, како и останатите нивни уреди ќе биде конкурентен со перформансите, но и со цената. Слично како неколку уреди кои ги презентира Xiaomi, компанијата нема да го произведува уредот, туку е негова поддршка. Xiaomi го става својот бренд зад […]

Прочитај повеќе

Првиот Google I/O по ребрендирањето на Google во Alphabet не понуди ништо поразличен формат во презентациите. Kомпанијата сепак успеа да нè изненади.   Покрај сето што го знаевме за Android N досега, тешко беше да се претпостави дека виртуелната реалност ќe биде во фокусот на новиот оперативен систем. Според Google, најголемите производители работат на телефони кои […]

Прочитај повеќе

Lenovo и Xiaomi не се повеќе на листата на 5 најпродавани паметни телефони. Заменети се од кинеските компании Oppo и Vivo, се вели во анализата на IDC која за првото тримесечие на 2016 година покажува минимален раст на пазарот. Samsung и Apple повторно се на врвот на листата, но бројките и на двете компании се […]

Прочитај повеќе

Xiaomi презентираше уред кој компанијата ќе ја внесе и во паметните домови на иднината. Mi Induction Heating Pressure Rice Cooker е паметен уред на кој му е потребно ново, пократко име, но би требало ја олесни работата во кујната, бидејќи овозможува паметно готвење на ориз со помош на паметен телефон. Уредот треба да биде одговор […]

Прочитај повеќе

На човековото тело му се потребни 8.000 чекори секој ден, иако јас во вообичаените денови поминувам едвај 500. Ова е поразителнитот заклучок од моето тестирање на паметната алка на Xiaomi Band 1S. Преносните уреди се хит во светот. Само за една година пазарот ги дуплираше нарачките на уредите од Fitbit, Xiaomi како паметниот часовни на […]

Прочитај повеќе

Иако кинескиот стартап Xiaomi сè уште не го освои светскиот пазар, нивните телефони стануваат сè попопуларни во Македонија. Причината за ова е што телефоните на Xiaomi иако се таканаречени entry level телефони, сепак се изработени добро. Меѓу најновите модели е Redmi 3 кој е изработен од алуминиум, доаѓа со 5-инчен дисплеј, и навистина огромна бaтерија […]

Прочитај повеќе

Новиот телефон од Xiaomi, Redmi 3, од следната недела веќе ќе биде достапен и во Македонија. Станува збор за поевтин уред, но уред што ја продолжува праксата на Xiaomi за минимална заработка, па станува збор за релативно добар хардвер. Телефонот чини 105 долари, но во Македонија цената ќе биде повисока околу 10.000 денари, велат од […]

Прочитај повеќе

Xiaomi само од мобилни сервиси оваа година ќе заработи милијарда долари. Четири години откако почнаа со продажба на телефоните, компанијата трикратно ќе ја надмине заработката од мобилни апликации како игри и финансиски апликации, вели Леј Џун, основач на компанијата во интервју за Wall Street Journal. Сепак производството на евтин хардвер, со цени блиску до набавните, […]

Прочитај повеќе

Microsoft работи на ROM кој ќе овозможи замена на Android оперативниот систем со Windows 10. Станува збор за соработка со најголемиот кинески производите Xiaomi, кој започнува да тестира Windows 10 на Mi 4 телефони, се вели на блогот на компанијата. Тоа што е интересно е дека ROM-от кој го изработи Microsoft не овозможува дуал-бутирање на […]

Прочитај повеќе