Кинескиот производител на паметни телефони Xiaomi има нов телефон. Xiaomi Mi 11 Ultra е последната надградба на флегшипот на компанијата. Телефонот ќе биде лесно препознатлив најмногу поради минијатурниот дисплеј на задната страна кој е веднаш до камерата, но и по високата цена. Ова веројатно немаше да биде никакво изненадување за поголем дел од производителите, да […]

Прочитај повеќе

Спонзорирано од Smartus.mk

во Спонзорирани, Хардвер

Со модерниот начин на живеење, многубројните обврски и мулти-таскингот сѐ помалку слободно време наоѓаме за активности и спорт на отворено, а кои всушност се многу потребни за нормалното функционирање . Во каталогот на Smartus.mk ќе наидете на идеалниот сојузник за спорт во удобноста на домот, лентата за пешачење – WalkingPad R1 Pro, производ на Xiaomi.  […]

Прочитај повеќе

Без сомневање следната технологија која ќе ги освојува телефоните ќе биде можноста за превиткување на екранот. Најпрво Royole Corporation го претстави Royole FlexPai, потоа Samsung го најави Galaxy F и Infinity Flex Display. Последно додаден на оваа листа е телефонот на Xiaomi. Компанијата го најави својот телефон и засега делува чекор пред конкуренцијата. Секако за […]

Прочитај повеќе

Xiaomi го претстави новиот паметен телефон Pocophone F1, кој најверојатно е најевтиниот уред кој доаѓа со Snapdragon 845. Вообичаено поевтино значи дека некаде се штедело, но изгледа дека ова не е случај. Телефонот чини само 300 долари, а доаѓа со процесор кој се наоѓа во сите уреди од висока класа. Секако 300 долари и не се малку […]

Прочитај повеќе

Најверојатно најголемиот настан оваа недела, барем кога хардверот е во прашање и конференцијата на Xiaomi. Компанијата претстави куп импресивен хардвер, но најинтересен уред кој беше презентиран е Mi VR Standalone. Станува збор за поевтин уред за виртуелна реалност, уред кој сепак е доволно моќен за да може да работи без телефон или компјутер. Mi VR […]

Прочитај повеќе

Кинескиот производител на паметни телефони и куп други уреди, Xiaomi го најави новиот телефон од висока класа. Секако кога телефоните на овој производител се во прашање тоа нема да го препознаете од цената, и за овој уред препорачаната цена е околу 420 долари. Засега нема податок колкава ќе биде цената кај нас, но без сомневање […]

Прочитај повеќе

Еден од најголемите производители на хардвер од Кина, Xiaomi најави дека профитот од хардвер никогаш нема да надмине 5%. Ова не се однесува на лошата продажба, туку на цената на производите, така Xiaomi вели дека цената на телефоните, интернет на нештата, лајфстајл производите никогаш нема да биде повисока од 5% од изработката. Ова ветување компанијaта […]

Прочитај повеќе

Hi Store кој до неодамна беше неофицијален партнер на Xiaomi за Македонија ја официјализира соработката со кинескиот гигант Xiaomi. Ова значи дека купувачите од оваа продавница ќе можат да купат лиценцирани производи од Xiaomi. Ова се добри вести за најголем дел од корисниците и љубителите на Xiaomi. Секако, не се добри вести за продавниците кои […]

Прочитај повеќе

Lenovo Mirage Solo е првиот Daydream VR уред кој доаѓа без потреба од дополнителен телефон. Daydream е идејата на Google за виртуелна реалност. Уредите беа своевидни школки во кои корисникот го поставува својот телефон. Уредот кој го претстави Lenovo, е првиот ваков Android уред за кој не е потребен дополнителен телефон. Mirage доаѓа со Snapdragon […]

Прочитај повеќе

Кинескиот производител Xiaomi го претстави новиот лаптоп Mi Notebook Pro. Новиот лаптоп повторно ги врати споредбите на компанијата со Apple. Дел од вината секако е кај кинескиот производител кој може и подобро да ги одбира имињата. Ако може да се замери на името, на хардверот секако нема да може. Лаптопот доаѓа со 15.6-инлен дисплеј; последна […]

Прочитај повеќе

Android One е иницијатива која Google ја започна пред неколку години, во 2014. Иницијативата беше претставена на Google I/O, но за жал никогаш вистински не заживеа. Денес компанијата во соработка со кинескиот стартап Xiaomi ќе се обиде да го постигне она што во целиот период на постоење не успеа – глобално присуство. Идејата на компанијата […]

Прочитај повеќе

Кинескиот гигант Xiaomi го претстави новиот телефон, Mi 6. Телефонот доаѓа со Snapdragon 835 процесор и дуал-камера. Она што е можеби подеднакво импресивно е цената, која овој пат е 360 долари. If you’re covering #XiaomiMi6, Xiaomi was at its peak in China smartphones in 2Q15 (#1 with 16% share). By 4Q16, Xiaomi was #5, 7.4% […]

Прочитај повеќе