Google ја надгради WebVR за Chrome и отсега функционира и на Google Cardboard. Платформата досега функционираше на Daydream. Истовремено компанијата ја претстави WebVR Experiments. WebVR Experiments е своевидна библиотека на VR проекти кои Google им ги претставува на своите корисници. Ова, заедно со поддршката за Cardboard, ќе им овозможи на сите корисници со малку средства да […]

Прочитај повеќе

Производителот на играчки за деца Mattel ги претстави View-Master, очила за виртуелна реалност кои се најдобра верзија на Google Cardboard. Очилата се направени од пластика и за разлика од оригиналната картонска направа можат да поддржат поголем дел од телефоните. Добра вест за сите вљубеници во Google Cardboard или барем во апаратот на Mattel е дека […]

Прочитај повеќе

Google објави нова апликација која служи како додаток за Google Cardboard, малиот картон кој го претвора вашиот телефон во уред за виртуелна реалност за само 150 денари. Апликацијата е додаток на картонот, но е фантастична бидејќи сега може да си креирате ваши VR фотографии. Најпрво треба да направите фотографија. Со оглед на тоа дека станува […]

Прочитај повеќе

Џон Вајли, главниот дизајнер на Google Search е префрлен да работи на Google Cardboard, евтина верзија на виртуелна реалност која доаѓа од компанијата. За сега Google не ја коментира новата позиција на г. Вајли, ниту има информација за неговата можната замена на позицијата главен диајнер во Google Search, јави FastCompany. Но, се работи за човек […]

Прочитај повеќе

Google работи на верзија на Android за виртуелна реалност со која гигантот би бил со чекор со останатите ИТ компании кои работат на вакви сетови. Но, ако делува како последен да се вклучи во трката за виртуелна реалност, откако Sony, HTC, Steam и други веќе ги претставија своите уреди, сепак Google работи на својa платформа […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост од Андреј Шевченко, кој работи како маркетинг експерт во софтверска компанија во Варшава, и е во постојана потрага по интересни гаџети) Виртуелната реалност забележа голем интерес изминативе години, особено со појавувањето на Oculus Rift кој моментално е дел од Facebook. Покрај Oculus, свои производи за виртуелна реалност денес развиваат Samsung (Gear […]

Прочитај повеќе

Можно е Samsung да го презентира својот сет за виртуелна реалност веќе во септември, заедно со Samsung Galaxy Note 4. Сетот е наречен Project Moonlight и можеби ќе биде „едноставна кутија“ која ќе биде додаток за Galaxy Note 4, дозна The Verge. Интересно, но при неодамнешното расклопување на Oculus Rift, iFixit пронајдоа токму дисплеј од […]

Прочитај повеќе