Најпознатиот производител на акциони камери, GoPro, претстави нова 360 камера – Fusion. Со оглед на репутацијата на GoPro, интересот за камерата не е изненадување. Fusion доаѓа со двојна камера која овозможува покривање на целата околина. Квалитетот на видеото е 5.2К при 30 fps, а фотографиите можат да бидат до 18 МР. Освен 360-слика, камерата снима и […]

Прочитај повеќе

Oткако ги освои авантуристите со своите уникатни и мали камери, GoPro се подготвува да се вклучи и на уште еден пазар – на пазарот на дронови. Компанијата на оваа технологија работи веќе неколку месеци, па основите на платформата се веќе подготвени, вели TechCrunch. GoPro од неодамна е сопственик на стартапот Kolor кој работи на технологијата […]

Прочитај повеќе

GoPro е во потрага по содржини со кои би излегле надвор од рамката на производителите на хардвер, и би станале издавач на уникатни адреналински видеа. Една од идеите како да стигнат до таа цел е креирање на телевизиски канал на кој ќе бидат прикажувани видеата снимени од корисниците на GoPro камерите. Нова програма на GoPro […]

Прочитај повеќе

GoPro започна со продажбата на новата камера GoPro Hero4 Session. Најновиот член на „фамилијата“ е помал од останатите камери на GoPro и претставува нова насока во дизајн на камерите, барем кога се авантуристичките камери на GoPro во прашање. За разлика од останати камери кои се коцкасти, Session е вистинска коцка со многу посимпатичен дизајн. Иако […]

Прочитај повеќе

Kинескиот „супер стартап“ Xiaomi ја презентираше својата нова мини-камера Yi, која е доволно импресивен уред за да биде сериозна конкуренција на GoPro. Камерата чини само 64 долари, иако за тие пари добивате солидни перформанси. Yi Camera снима видео со резолуција од 1080р, при 60 фрејма во секунда, овозможува подводно снимање до 40 метри и има […]

Прочитај повеќе

Производителот на најзабавните камери, GoPro, доби сопствен канал на Roku, а со тоа се доближи и чекор поблиску до станување на медиумска компанија, јави Quartz. GoPro стана препознатлив бренд поради своите уникатни камери кои можат да се монтираат на кациги и да се користат за снимање на екстремни спортови. Ваквите мали камери станаа омилени кај […]

Прочитај повеќе

Доколку викендов го гледавте NHL All-Star натпреварот, тогаш веројатно ги забележавте GoPro камерите на главите на хокеарите, но и деловите во преносот каде можевте да видите што гледаат спортистите за време на играта. „Верувам дека ќе биде интересно за гледачите подобро да разберат што гледам и како го следам пакот“, вели Хенрик Лунгквист, голман на […]

Прочитај повеќе

GoPro најави три нови 4К и FullHD камери кои ќе излезат на 5 октомври и кои ќе имаат низа подобрувања. Покрај подобрата резолуција, новите камери имаат подобра слика при ноќно сликање, можност за осетливост до 6400 ISO, а при ноќно сликање сензорот може да остане отворен до 30 секунди. [youtube]_rcDPF14sr0[/youtube] GoPro сакаше да понуди камера […]

Прочитај повеќе

Беше прашање на време кога GoPro ќе претстави уред кој ќе го долови животот на кучињата. Fetch е појас од 70 долари наменет за кучиња на кои може да се закачат две GoPro камери за да ги снимаат нивните активности. Можеби кои можеби ќе бидат поздодевни од адреналинските видеа снимени со камерите кои се закачуваат […]

Прочитај повеќе

Oculus Rift нема само да се користи за играње или гледање на филмови. Неговата можеби најинтересна и корисна примена ќе биде како тренинг алатка. Фондацијата Мoveo ја финансираше првата 3Д операција која ќе биде од огромна помош на студентите по медицина. Најпрво на Декарт универзитетот во Париз со две синхорнизирани GoPro-камери поставени на главата на […]

Прочитај повеќе

Добри вести доаѓаат од лабораторијата на Microsoft каде истражувачи најдоа начин да ги стабилизираат снимките и да ги направат побрзи. Се работи за софтвер – First-person Hyperlapse – кој ја стабилизира снимката така што и додава нови фрејмови, според анализа на длабочината на полето. Hyperlapse на Microsoft е дизајниран за GoPro и другите спортски камери, […]

Прочитај повеќе