Лоши вести за Apple, за разлика од iPhone кој речиси веднаш беше прифатен од модниот свет, Apple Watch поминува далеку полошо. Дури на маркетинг кампањата од 12 страни ви Vogue не помага за широка прифатеност во модниот свет, вели Venture Beat. „Ги сакам уредите на Apple. Моите телефони и компјутери се Apple, но часовникот, не […]

Прочитај повеќе

Сепак Apple Watch не е доволно безбеден за да ги одврати крадците. Иако часовникот не дозволува пристап до податоците на корисникот, крадецот едноставно може да го ресетира и да го синхронизира со друг iPhone, вели Џеф Бенџамин на својот блог. Најголем недостаток е што ова е враќање на проблем на кој корисниците на iPhone не […]

Прочитај повеќе

Google им се приклучува на девелоперите кои издаваат апликации за првиот часовник на Apple. Првата апликација од Google е модифицираната Google News & Weather, која се додадава на листат од 3.500 апликации од разни издавачи со кои Apple ја започна продажбата на паметниот часовникот. News & Weather овозможува куси извештаи од над 65.000 издавачи, која […]

Прочитај повеќе

Еден од првите додатоци кои ќе доаѓаат на Apple Watch би можело да биде можело да биде ремче за часовникот, со кое побрзо би се полнела испразнетата батерија. Apple Watch доаѓа со полнење со помош на магнетна индукција, но има скриена порта која овозможува побрзо полнење, вели 9to5mac. Reserve Strap, креаторот на ремчето, најавува дека […]

Прочитај повеќе

Apple потври дека луѓето со „постојани или провремени промени на кожата, како тетоважи“ нема да можат да го користат сензорот за отчукувањето на срце вo Apple Watch бидејќи „мастилото, шарата и бојата на некои тетоважи може да го блокира светлото од сензорот, што може да направи проблеми при собирање на податоците“. Проблемот со сензорот првин […]

Прочитај повеќе

Apple Watch без сомневање ќе биде важен дел за Apple и za добар дел од девелоперите кои веќе започнаа со портирање на своите апликации за паметниот часовник на Apple. Но што се случува со најголемите заработувачи на AppStore – видеоигрите? На прв поглед не постои начин кој часовникот би можел да биде задоволителен уред на […]

Прочитај повеќе

Нема премногу време до почетокот на испорака на Apple Watch и во Apple се прават последните подготовки пред почетокот на продажба на часовникот. Во оваа насока е отворањето на Apple Watch App Store која на денот на отворањето со сè уште неиспорачан часовник има над 3.000 апликации. Нив можете да ги разгледате на App Store […]

Прочитај повеќе

Откако Apple Watch се распродаде во првите неколку минути, пристигнаа и првите рецензии за уредот. Најголемиот дел на прегледите го прогласуваат Watch за најдобриот часовник досега, иако добар дел рецензии ги претставуваат недостатоците на овој несекојдневен часовник. Сепак, 957.000 продадени часовници само во САД во првите минути, можеби се доволни за Apple Watch да биде […]

Прочитај повеќе

Apple започна да презентира дел од можностите на Apple Watch, преку први туториал видеа кои ја покажуваат персонализацијата на часовникот. Apple Watch и не е премногу различен од паметните телефони, па и не е потребно волку детално запознавање, но сепак Apple реши дека наместо реклами ќе објави видеа со кои ќе ги придобие корисниците да […]

Прочитај повеќе

Додека Apple ги чека оценките од корисниците, Apple Watch уредот е веќе финализиран и подготвен да се пушти во продажба. Но, креирање на паметен часовник не помина без проблеми. Компанијата имаше сериозни проблеми со часовникот, и тоа само неколку месеци пред да биде официјално претставен. И на почеток на 2013-та година кога Кевин Линч беше […]

Прочитај повеќе

Не помина ни еден ден од излегувањето на Apple Watch, веќе на кинескиот Alibaba се појавија првите фалсификати. Станува збор за наколку бренови како AW08 и iWatch кој не само што се наликуваат по изгледот, туку и корисничкиот интерфејс е копија на оној на Apple, јавува BBC. „Alibaba Group е посветена на борбата со фалсификаторите. […]

Прочитај повеќе

Apple Watch и покрај тоа што доаѓа со голема помпа што ќе му донесе големи продажби на Apple, сепак е далеку од најдобриот паметен часовник, ниту најубавиот, ниту најкорисниот часовник, иако Apple е само на почеток со развојот на апликациите за часовникот. Ако земеме во предвид дека часовниците сепак се модни аксесоари, тогаш Apple Watch […]

Прочитај повеќе