Apple вообичаено нема проблеми со продажбата и со вредноста на акциите, компанијата е прва, и засега единствената со вредност од 700 милијарди долари. Но, неодамна Apple за прв пат во 13 години забележа намалени приходи поради помалата продажба на iPhone, неуспехот на Apple Watch и заситување на пазарот, што значи дека сега акциите се продаваат […]

Прочитај повеќе

Ако претходната конференција на Apple беше фокусирана на големите уреди, сега на најновата, компанијата се фокусираше на моќ спакувана во помалку инчи. Apple ги претстави новиот 4-инчен iPhone, помал iPad Pro и iOS 9.3 на својата Worldwide Developers Conference во Сан Франциско. Новиот iPhone SE е всушност помала верзија на iPhone 6S. Телефонот доаѓа со […]

Прочитај повеќе

Apple успеа да испорача 11,6 милиони часовници минатата година, но не успеа да ги надмине Fitbit и Xiaomi кои се поуспешни кога се паметните преносни уреди во прашање. Лани вкупно се испорачани 78 милиони преносни уреди, се вели во извештај на аналитичарите IDC. Она што е можеби и поинтересно е дека три од првите пет […]

Прочитај повеќе

Apple, во партнерство со Hermès, започнаа со продажба на ексклузивен модел на часовник Apple Watch Hermès. Иако гледајќи ја цената ќе помислите дека станува збор за нов модел на часовникот, сепак станува збор за старите модели надградени со Hermès ремче и нов лик на часовникот. Часовникот доаѓа во три варијанти од 1.100 долари, 1.250 долри […]

Прочитај повеќе

Корисниците кои поседуваат iPhone повеќе нема да мораат да користат Apple Watch доколку сакаат паметен часовник. Новата верзија на Android Wear 1.3 и неколку часовници со овој оперативен систем ќе функционираат и со iPhone. Првите часовници кои ќе доаѓаат со оваа функционалност се Huawei Watch, Asus ZenWatch 2 и LG Watch Urbane. Иако фановите на […]

Прочитај повеќе

Force Touch e oбид на Apple да воведе повеќе копчиња на малите екрани на iPhone и Apple Watch. Force Touch беше претставен со последниот Mac, но за iOS командата ќе биде поразлична и со друго име – Orb што ќе им овозможи на корисниците неколку нови команди кои претходно беа преголеми за екранот, јави 9to5mac. […]

Прочитај повеќе

Без разлика дали е добар или лош, го сакате или мразите, Apple Watch започна со својата доминација на пазарот за паметни часовници. Дури 75 отсто од продадените паметни часовници се Apple Watch, вели истражувањето на Strategy Analytics, пренесено од PR newswire. Добра вест за останатите производители е што корисниците стануваат позаинтересирани за паметните часовници, па […]

Прочитај повеќе

Apple повторно може да се најде пред суд, но овојпат како обвинет. Компанијата е обвинета дека го користи брендот iWatch за рекламирање на Google, иако iWatch во Европа е трејдмарк на Probendi – мала компанија од Ирска, пренесе Bloomberg. „Apple систематски го користи терминот iWatch на Google пребарувачот да ги пренасочи корисниците на сопствената страна, […]

Прочитај повеќе

Часовникот на Apple се продава полошо од очекувањата, па компанијата ја намали својата прогноза за продадени 11 милиони часовници на 10,5 милиони. Половина милиони часовници и не е проголема бројка, но намалувањето во 2015 година, значи и намалување и во следната година, па аналитичарите предвидуваат понатамошен пад на прогнозираните продожби што кажува дека Apple Watch […]

Прочитај повеќе

Едвај два месеци поминаа откако Apple започна со претпродажба на својот паметен часовник, а извори од компанијата за 9to5mac веќе го најавуваат подобрениот Apple Watch 2 за 2016 година. Новата верзија на часовникот ќе доаѓа со камера, подобар бежичен систем, но и повисока цена. Камерата на часовникот треба да биде сместена од предната страна, а […]

Прочитај повеќе

Worldwide Developers Conference (WWDC) е огромен настана и за фановите на Apple и за ИТ светот. Сите очи се свртени кон сцената на која Apple од година за година претставува по некој уред или сервис со кој комплетно ја раздрмува индустријата. И оваа година се случи нешто неверојатно – покрај нов оперативен систем, нови апликации, […]

Прочитај повеќе

Лоши вести за Apple, за разлика од iPhone кој речиси веднаш беше прифатен од модниот свет, Apple Watch поминува далеку полошо. Дури на маркетинг кампањата од 12 страни ви Vogue не помага за широка прифатеност во модниот свет, вели Venture Beat. „Ги сакам уредите на Apple. Моите телефони и компјутери се Apple, но часовникот, не […]

Прочитај повеќе