Новата верзија на микро-компјутерот Raspberry Pi, која е во продажба од 29 февруари, доаѓа со нов 64-битен процесор што овозможува 50 отсто подобри перформанси. Претходниот ARM Cortex-A7 процесор е заменет со ARM Cortex A53 na 1.2GHz. Остатокот од хардверот е без поголеми промени, но производителите им излегуваат во пресрет на корисниците кои сакаат Raspberry да […]

Прочитај повеќе

Raspberry PI е еден од напопуларните микро-компјутери, па идеата на креаторите да направат официјален дисплеј за компјутерчето беше само прашање на време. Сепак екранот доцни повеќе од девет месеци, со оглед на тоа дека беше најавен уште на почетокот на 2015-та година. Дисплејот е 7-инчен со резолуција 800х480, и преку Raspbian оперативниот систем овозможува детектирање […]

Прочитај повеќе

Калифорнискиот стартап Next Thing бара инвестиција од 50.000 долари за да заврши на развојот на својот микро-компјутер Chip. Тоа што е интересно е што компјутерчето ќе чини само 9 долари! Затоа интернетот одговори позитивни, и Kickstarter кампањата заврши успешна со над 18.000 поддржувачи кои донираа над 920.000 долари. Првата верзија ќе доаѓа со процесор на […]

Прочитај повеќе

Raspberry Pi е евтин микро-компјутер кој има куп можности за ентузијастите кои сакаат професионално или од хоби да се занимаваат со електроника. Веќе се користи од стотици училишта ширум светот за обуки на млади програмери, и се користи од ентузијасти во електроника бидејќи Raspberry е лесен да се хакне и модифицира за различни потреби. Моќното […]

Прочитај повеќе

Микро компјутерите вообичаено доаѓаат на плочка чија големина најчесто е колку телефон. Но, Mouse Box, новиот прототип на Преземислав Стрежелик, е компјутер кој е сместен во глувче, кое и онака сакате да го користите со компјутерот. Се што дополнително би ви требало е монитор. „Наскоро нема да биде потребно да купувате неколку уреди за компјутерот […]

Прочитај повеќе

Microsoft, CircuitCo и Intel соработуваат на првиот microPC кој поддржува Windows. Станува збор за Sharks Cove, микро-компјутерот кој чини 300 долари, а доаѓа со четири јадрениот Intel Atom Z3735G процесор и Intel HD Graphics процесор. Плочката доаѓа со 1GB RAM; 16GB слободен простор; можност за проширување со microSD. Покрај ова има HDMI и MIPI излези. […]

Прочитај повеќе

HummingBoard е нов микро компјутер кој по се наликува на надградена верзија на Raspberry Pi. Компјутерот доаѓа од Solid Run кој велат дека димензиите се избрани за додатоците кои се на располагање на Raspberry Pi да можат веднаш да се искористат и за HummingBoard. „HummingBoard овозможува работа на поголем дел од отворените оперативни системи – […]

Прочитај повеќе