Конференцијата на ЕА се одржа во сабота и, преку солидна презентација и неколку смешни исклучоци, издавачите открија во кој правец им е насочено вниманието и што би можеле да очекуваме наскоро. Целата EA Play E3 конференција за новинари! MADDEN 18 има приказна, а Battlefield 1 добива ноќни мапи и Name of the Tsar експанзија Најновата […]

Прочитај повеќе

Mass Effect: Andromeda излегува на 23 март во Европа и во пресрет на тоа подготвивме и соодветна најава, која можете да ја прочитате тука. Во меѓувреме, EA побрза да им вети на сите претплатници на ЕА Access програмата 10 часа бесплатен пробен период. Ваквото нешто ќе биде овозможено пет дена пред излегувањето на играта, што е […]

Прочитај повеќе

Сепак нема сите игри кои ќе бидат издадени од EA Games нема да вклучуваат микро-трансакции, вели финансискиот директор на EA, Блејк Јоргенсен, кој потврди дека иако овој начин на плаќање нема да биде вклучен во сите игри, тој сепак ќе биде поддржан од сите игри. За минатонеделната изјава г. Јоргенсен вели дека е погрешно протолкувана и дека […]

Прочитај повеќе

Откако им успеа со Dead Space 3, сега ЕА Games планира да воведе микротрансакции во сите игри. Изгледа дека покрај негодувањата на корисниците новиот бизнис модел „плати-да-победиш“ се покажал успешен. „Ќе ја вградиме можноста за плаќање додека играте во сите наши игри, без разлика дали сакате да купите нов карактер, камион ново оружје или било […]

Прочитај повеќе

По се изгледа доаѓа крајот на продавниците кои продаваат „hard copy“ на видео игри, вели Френк Гибо, претседател за изданијата на EA Games. Мислењето доаѓа по првата година и едната милјарда долари на дигиталната продавница на EA, Origin. Во интервјуто за GamesIndustry International тој вели дека во иднината на игрите кои ги издава ЕА ќе се […]

Прочитај повеќе

Последна недела е од 2011-та година и време за осврт на настаните во гејминг светот кои се повеќе збир од безбедносни пропусти, расправи и погрешни видувања за начинот на како се менува традиционалниот гејминг, одошто претставување на нови модерни игри. Но, имаше игри, и тоа одлични! Бевме дарежливи, па прогласивме неколку игри за игри на […]

Прочитај повеќе

Одличната претпродажба како да најави дека Call of Duty: Modern Warfare 3 може да го урне рекордот на својот претходник Black Ops. Одличниот прием кај публиката и добрите оценки кој играта ги доби од критиката допринесоа Call of Duty да има најдобар старт во продажбата досега. Activision ја потврди веста и дополнително се пофали дека […]

Прочитај повеќе

По конференцијата на Microsoft следеше EA Games, со оглед на тоа дека издавачите на игри имаат и своја играчка програма која се одржува посебно овие пресови и не се премногу атрактивни за разлика од презентацијата на игрите преку играње. Конференцијата ја водеше Peter Moore од EA Games кој се трудеше да биде порелаксиран од презентерите на Microsoft. Оваа година презентираа 9 игри за кој очекуваат голем успех.

Прочитај повеќе