Како специјално изненадување на најголемиот Dota 2 настан годината, International, се одржа ревијален натпревар помеѓу човек и машина. Вештачката интелигенција дојде од Open AI, непрофитна организација основана од Илон Маск. „Честа на луѓето“ на ревијалниот натревар ја бранеше Данило „Dandy“ Ишутин. Во текот на „тренингот“, Open AI ги победи и Артур „Arteezy” Бабаев (најдобар Dota 2 играч) и Саид „Suma1L” […]

Прочитај повеќе

Valve продолжува да ги соборува сопствените рекорди. Откако минатата година успеа да собере над 18,4 милиони долари за наградите на Dota 2 International, оваа година надмина 18,7 милиони долари и сè уште расте. Фондот за награди доаѓа од корисниците кои секоја година купуваат виртуелни билети. Оваа година за финансирање во фондот Valve продава Battle Pass […]

Прочитај повеќе

Неодамнешниот DotA 2 интернационален турнир на кој победи американскиот тим Evil Geniuses и освои 6,6 милиони долари, покажа дека YouTube може да се натпреварува со Twitch. Натпреварите се следеa на двете платформи за стримање од фановите на DotA 2, иако овојпат, за разлика од претходните години, најдобротот искуство беше на YouTube. Откако Google го подобри […]

Прочитај повеќе

Еден од тимовите кои учествуваат на Dota 2 International ќе си замине побогат за 6,5 милиони долари. Турнирот кој започна од 3-ти август, успеа повторно да го надмине рекордот за наградниот фонд. Оваа година вкупниот награден фонд е 18 милиони долари, а како и минатата година ова е пред се на Compendium-от кој го купуваа […]

Прочитај повеќе

Гејминг турнирот Dota 2 International го сруши сопствениот рекорд во награден фонд. За турнирот веќе се соберени 12,5 милиони долари преку краудфандинг, и со оглед да тоа дека сеуште има многу време пред да започне турнирот, овој фонд најверојатно ќе продолжи да расте. Како и минатата година Valve го издаде додатокот од чија продажба 25 […]

Прочитај повеќе

DotA 2 International го следеа над 20 милиони гледачи со што двојно ја зголеми гледаноста на шоуто од минатата година. Максималниот број на гледачи кој истовремено го гледале настанот e 2 милиони, објави Valve. Турнирот ќе остане запомнет по рекордниот награден фонд од 10 милиони долари, од кои 5 милиони отидоа во рацете на победниците, […]

Прочитај повеќе

Уште еден дополнителен доказ дека е-спортот е спорт доаѓа од Valve, компанијата ја објави соработката со ESPN за пренос на DotA 2 International турнирот. Преносот покрај натпреварите ќе вклучи и преглед пред финалниот натпревар. „Од успехот на Compendium до соработката со ESPN, оваа година International навистина демострира колку компетитивното играње порасна, па дури е и […]

Прочитај повеќе

Од 18 до 21 во Скопје ќе се гледа DotA 2 International. Драмски Кафе Бар ќе биде одредиште на сите фанови на популарната игра, а локацијата е официјално PUBSTOMP место за гледање на DOTA 2 International турнирот во Скопје. PUBSTOMP се официјално подржани од Steam како локални настани кои ќе се одржат секаде каде што […]

Прочитај повеќе