Во денешно време, за повеќето е исклучително тешко да се биде физички активен. Стимулирани со бројни предности или пренатрупани со работни обврски, трката со времето знае да нѐ оддалечи од грижата за нашето тело. Но, три апликации ќе пробаат правилно да ве охрабрат и, со малку среќа, да ве мотивираат да промените нешто во тој […]

Прочитај повеќе

Google ја надгради својата Google Fit апликација во вистинско време за празниците. Главен фокус на надградбата овојпат не се телефоните туку часовникот. Корисниците кои поседуваат Wear OS часовник добија нова функционалност. Надградба која е достапна за сите е виџетот за оваа апликација кој сега може да се користи на „home“-екранот. Ова секако не е спектакуларна, […]

Прочитај повеќе

Google целосно ја редизајнираше својата фитнес платформа Fit. Во новата апликација се интегрирани неколку препораки од Американската асоцијација за срце и Светската здравствена асоцијација. Целта е со помош на овие препораки и гејмификација на „вежбите“, корисниците да бидат поупорни. Вежбањето или движењето сега е поделено на два дела, кардио вежби даваат кардио поени „Heart Points“, а […]

Прочитај повеќе

Google откри на Wall Street Journal Digital конференцијата дека во својата Х-лабораторијата работи на нанотехнологија која во комбинација со преносен компјутер ќе го детектира ракот одвнатре. Засега проектот е во рана фаза и се работи на проверка дали мали честички „магнетизирани“ со антитела можат да ја детектираат и нападнат болеста во почетен стадиум. Овие честички […]

Прочитај повеќе

Google го објави Preview SDK за Google Fit за сите заинтересирани девелопери да ги симнат алатките и веднаш да започнат со развој на фитнес апликации. Google Fit SDK доаѓа со еден сет API-ја за креаторите на апликации и уреди кој овозможува зачувување и пристап до фитнес податоците. Google Fit SDK пред се е наменет за […]

Прочитај повеќе

Motorola без сомневање е производител кој досега го презентираше единствениот паметен часовник кој би сакал да го поседувам. Мото 360 ги имаше своето прво официјално деби пред новинарите присутни на Google I/O, кое се чини дека помина успешно. Една од работите кои засега остануваат непознати за часовникот се периодот на излегување и цената за која […]

Прочитај повеќе

Од апликации за фитнес Google Fit до Android L за сите уреди, и Android апликации на Chromebook, до првите часовници со Android Wear и Android TV… Ова се само дел од презентираните новитети на Google I/O 2014. [youtube]EgeMgjplANY[/youtube] Еден од новитетите е Android One телефонот кој ќе ги популаризира Google и Android на пазарите во […]

Прочитај повеќе