Новото продолжение на Хари Потер, Фантастични ѕверки и каде да се најдат, поодамна е во кино салите. Љубителите на серијалот веќе сигурно го изгледаа филмот, ја знаат приказната и ги виделе визуелните ефекти. Одличните ефекти се постојано присутни во серијалот, а ниту овој дел не е исклучок. Видеото на Wired има повеќе податоци за ефектите […]

Прочитај повеќе

Дали сте се запрашале како изгледаат холивудските блокбастери пред и по ефектите? Креаторите на Doctor Strange споделија кусо видео во кое може да видиме како изгледаат борбите во филмот пред и по CGI ефектите. Бенедикт Камбербач и онака е доволно кул без оганот и штитовите, но каков стрип јунак би бил без нив? Ако сте […]

Прочитај повеќе

На љубителите на The Walking Dead, без сомневање веќе им е познато дека најголем дел од ефектите во серијата се дело на одличниот тим за маски. Сепак новата сезона понуди нов предизвик, тигарот Шива кој во целост е компјутерски генериран.  Ако помисливте дека во некоја од сцените тигарот е вистински, тогаш тимот одлично ја завршил […]

Прочитај повеќе

Game of Thrones e eдна од оние ретки ТВ серии во кој фантастичниот свет има неверојатна сценографија, преполна со џинови, зомбија и змејови. Ќе се обложиме дека додека ја гледате серијата, воопшто не ги забележувате специјалните ефекти и трудот кој е вложен за да се креираат тие сцени толку совршено. Но, доколку сакате да ѕирнете […]

Прочитај повеќе

Кристијан Даниловски, ко-основачот на Fx3x, ќе одржи мотивациски говор на Weekly Dose of Acceleration, во кој ќе се обиде да го пренесе своето искуство за успехoт во Холивуд. Fx3x е студио за специјални ефекти од Скопје со над 150 артисти, кое од своето основање во 1997-ма година работеше на куп холивудски блокбастери од кои позначајни […]

Прочитај повеќе