Секој ден на мински полиња загинуваат или се повредуваат во просек по 10 луѓе. Секој ден! Но, ако до сега звучеше како невозможна мисија, денес има решение. Ова е сонот на креаторите на Mine Kafon Drone кои ветуваат дека нивниот дрон може да ги исчисти сите мински полиња во светот. Со мините проблем имаат над […]

Прочитај повеќе

Леталото кое треба да обезбеди интернет насекаде, дронот Aquila, на 28 јуни го заврши првиот лет, откако првите тестови беа поместени една година од октомври 2015 година. Дронот е огромен, а димензиите на крилата се речиси како кај Boing 737, вели Next Web. Целта на првиот тест е дронот безбедно да полета, да се стабилизира […]

Прочитај повеќе

Валентин Демченко од Русија е кратор на еден од најкул проектите кои сме ги виделе досега. Тој успешно го рекреираше City Scanner дронот од Half-Life 2 и истот го сподели со нас на YouTube. За основа на леталото е искористен AX-2810Q-750KV дрон на кој му се додадени, DJI Naza-M Lite контролер, како и козметичките додатоци. Сè […]

Прочитај повеќе

Ситуацијата со дронови во моментов е слична на онаа со која започнуваше и авијацијата. На почетокот на минатиот век, ентузијастите можеа да летаат без дозволи за летање или пилотски дозволи, а најголем број на првите пилоти беа ентузијасти. Во 1930 година за првпат се појави контролата на летање, што нѐ доведува до денес, сега сме […]

Прочитај повеќе

Кинескиот производител на дронови DJI претстави моќно автономно летално кое значително ќе го поедноставни снимањето на филмските сцени за кои досега се користеа камери на кран. Matrice 600 е претставена на саемот во Лас Вегас, а ја претстави Клаудио Миранда, добитник на оскар за Life of Pi, јави Verge. Matrice 600 доаѓа во неколку модели, […]

Прочитај повеќе

Како што дроновите стануваат се попопуларни, и се почесто надлетуваат над забранети зони, така станува неопходно да се најде решение како да се спречат. Засега имавме можност да видиме дел од решенијата кои се предлагаат – од истренираните орли до леталото Dronecatcher од Delft Dynamics кое може да ги улови и безбедно слета другите дронови. […]

Прочитај повеќе

Франција и Британија ќе инвестираат 2 милијарди евра за креирање на дрон кој ќе им стави крај на сите дронови. Планот предвидува креирање на дрон досега кој би можел да се користи за следење и набљудување, но и за ракетирање на различни мети. „Овој дрон ќе биде најсовремениот во Европа“, вели премиерот на Велика Британија, […]

Прочитај повеќе

Интернет на нештата е иднината што нѐ очекува, предводена не од паметни домашни уреди, туку од дронови и автономни возила кои служат како очи и други сензори. Последниот пример на фантастичната примена на беспилотните летала доаѓа од Србија, каде Иван Петрушевски направи систем кој благодарение на автономен дрон може да анализира, обработува и третира почва. […]

Прочитај повеќе

Twitter работи на патент за беспилотни летала кои ќе се контролираат и управуваат со помош на твитови. Компанијата сепак не работи на ова, ова е само патент, иако може да значи дека Twitter се подготвува за иднина во која дрон ќе може да ги разбира лајковите и ретвитовите, ќе овозможи следење на корисникот, и ќе […]

Прочитај повеќе

Кога Amazon се пофали дека Џереми Кларксон и останатите момци од Top Gear ќе работат за Amazon, не мислевме дека првата работа која ќе ја погледнеме со нив е реклама. Сепак токму г. Кларсон ја презентираше надградбата на Prime Air, првиот хибриден дрон кој ќе доставува производи од продавницата до домовите. Освен изгледот на видеото […]

Прочитај повеќе

Најголемиот европски проект на Kickstarter, минијатурниот дрон Zano, пропадна за жал на тие што го поддржаа проектот. Британскиот стартап од корисниците доби средства за реализација на проектот во висина од 3,4 милиони долари, и тоа што е загрижувачки е што овие средства нема да им бидат вратени. „Разочарани сме од крајниот резултат на проектот Zano. […]

Прочитај повеќе

Zano е „автономен, интелигентен нано дрон“, кој моментално ја има најуспешната Kickstarter кампања за европски проекти. Но, и покрај успешната краудфандинг кампања, компанијата се уште не може да ги испорача првите ветени продукти, па често на нивната Facebook страна може да се прочитаат коментари од корисници кои си ги сакаат парите назад.

Прочитај повеќе