Uber објави дека стасале до бројката од две милијарди превезени патници. Подвигот е уште поголем, бидејќи компанијата која е основана во 2009-та година и требаше седум години да стигне до првата милијарда. Датата на која Uber возачот го префрли две милијардитиот патник е 18 јуни, јави Reuters. За првата милијарда патници, на компанијата и беа потребни шест […]

Прочитај повеќе

Дали е можно Google да биде најголемиот добитник во натпреварот помеѓу Uber, Lyft и такси компаниите? Најголемиот светски пребарувач на својата Google Maps апликацијадодаде можност за повикување на такси од Google Maps. Промената е направена во делот каде корисникот може да го одбере начинот на движење, пример пеш или со автобус, но сега тука се […]

Прочитај повеќе

„Вашиот личен возач“, замената за такси превозот – Uber има се повеќе проблеми во Европа. По неодамнешните нереди кои ги предизвикаат возачите на такси возила во Франција, во кои беа уништени и возила, сега Европскиот суд на правдата одлучи да го преземе судскиот спор кој американската компанија го води со шпанските власти. Ова може и […]

Прочитај повеќе

Иако во Париз се палат возила на Uber од гневни таксисти, тоа што е сигурно е дека овој сервис за превозници на крај ќе победи. Како? Бидејќи има искуство со гневни луѓе кои го мразат сервисот. Умешноста во преговарањето, финансиите, политичката моќ и лобирање, како и популарноста кај корисниците се дел од средствата кои ги […]

Прочитај повеќе

Популарниот сервис за персонализиран превозник, Uber, се очекува да наскоро да пристигне и во Хрватска. На четврти мај на конференцијата OMGcommerce 2015 се очекува официјално Uber да го објави својот влез во земјата, вели Netokracija. Uber е присутен во 55 држави и 200 градови, а во регионот покрај Загреб ново претставништво ќе отворат и во […]

Прочитај повеќе

Claxi е нова македонска Android апликација која ви овозможува да нарачате такси во Скопје „со само еден клик“. Апликацијата овозможува повик на таксисти според неколку критериуми најевтин превоз, такси кое најбрзо ќе пристигне или такси во кое имате најмногу доверба. При секој повик на такси возило апликацијата ќе понуди повеќе решенија, а конечниот избор е […]

Прочитај повеќе

Uber нема да може да ги превезува патниците во Мадрид, Барселона или Банког. Ова стана јасно по одлуката на властите во Шпанија и Тајланд да ги забранат услугите на стартапот во своите држави. Одлуката доаѓа по гневот на таксисти кои оперираат во овие држави и треба да платат лиценци за такси возила и осигурување. Ова […]

Прочитај повеќе

Околу 12.000 такси возачи се собраа на улиците на Лондон да протестираат во одбрана на својата работа против нови такси-сервиси предводени од Uber. Протестите ги предизвика начинот на наплата кој го нудат овие нови сервиси. Во Лондон единствено лиценцираните такси возила можат да користат таксиметар за наплата, но апликацијата на Uber ја пресметува цената на […]

Прочитај повеќе