На новата „Неделна доза на акцелерација“, закажана на 23-ти март, посетителите ќе имаат можност да ја чујат приказната на Кристијан Даниловски, ко-основач на 3Д студиото Fx3x. Реномирано студио во своите 19 години работеше на куп холивудски филмови од The Avengers до оскаровецот The Life of Pi. Weekly dose of acceleration е неделен настан за инспирација […]

Прочитај повеќе

Ако се спореди со останатите балкански земји, за многумина Македонија нема да биде прво место на листата во која би барале иновативност. Но, за Ивица Пениќ неколкуте дена поминати во Македонија се претворија во една година. Сега Ивица, кој е експерт за продажба и маркетинг, работи како ментор за локалните стартапи и консултант за претприемачи […]

Прочитај повеќе

Додека сите стартапи се фокусирани да креираат софтверско решение за било што, еден стартап започна да креира хардвер. Без изненадување, Fueloyal и нивното паметно капаче за гориво го носат приматот на „најиновативниот македонски стартап“ бидејќи успеаја да направат нешто со неверојатен потенцијал и беа наградени со стотици илјади долари инвестиција. Иако стартапот не е вистински […]

Прочитај повеќе

Solaborate ја знаеме како друштвена мрежа за професионалци која ja работат македонски програмери. Но, зад нејзе стои основачот Лабинот Битучи кој помогна да се соберат над 1 милион долари за мрежата од бизнис ангели во Лос Анџелес. Но, зошто Лос Анѓелес, а не Силициумската долина или некое друго место? Токму тоа е темата на г. […]

Прочитај повеќе

Совети за успешен стартап ќе најдете насекаде. Но, никој нема да ви каже дека пред да успеат, се обиделе неколку пати и повеќето од тие пати неуспале. Причините за неуспех се многу, од емоции, до нетрпеливост до куп проблеми со пари, тим и погрешен пазар. Но, што ако овие состојби ги пренасочиме во мотивација за […]

Прочитај повеќе

Кристијан Даниловски, ко-основачот на Fx3x, ќе одржи мотивациски говор на Weekly Dose of Acceleration, во кој ќе се обиде да го пренесе своето искуство за успехoт во Холивуд. Fx3x е студио за специјални ефекти од Скопје со над 150 артисти, кое од своето основање во 1997-ма година работеше на куп холивудски блокбастери од кои позначајни […]

Прочитај повеќе

Колку и да се добри продуктот и технологијата, сепак ако не знаете да го претставите стартапот јасно и гласно, тогаш шансите да привлечете интерес се мали. Разликата од тие што ќе се обидат, и тие што ќе успеат, е вештината за кратко време да ги импресионираат инвеститорите и судиите. Токму „пичување на стартап за помалку […]

Прочитај повеќе