По се изгледа Google ќе биде првата компанијата која ќе понуди превоз со автономни возила. Waymo одделот на Alphabet кој излезе од компанијата со ребрендирањето ќе го лансира сервисот за неколку недели. Превозникот ќе доаѓа со нов бренд и ќе биде конкурент на Uber и Lyft. Секако ќе им бидат конкуренти и на сите такси […]

Прочитај повеќе

Ок, можеби и не е, ама сепак Dolorean! Возилото кое се здоби со култен статус благодарение на „Враќање во иднината“ е најверојатно најкул возило со автономно управување. Возилото е изработено од Dynamic Design Lab на Универзитетот Станфорд. Секако она што го гледаме не е преимресивна технологија, ама Dolorean! Ако по некое чудо не сте го […]

Прочитај повеќе

Користењето на автопилот во ситуација која не е пригодна е причината за сообраќајната незгода во која загина Џошуа Браун. Ова е резултатот на истрагата на Комисијата за безбедност во сообраќајот на САД. Џошуа Браун е брва жртва на автопилотот на Tesla и на автономните возила воопшто. Незгодата во коjа г. Браун го загуби животот се […]

Прочитај повеќе

Најголемиот производител на процесори за паметни телефони, Qualcomm ќе се обиде да ги освои и возилата. Компанијата го претстави чипот Qualcomm 9150 C-V2X кој е наменет за автономните возила. Доколку сè се одвива според плановите, чипот ќе биде достапен во втората половина на 2018 година. Во возилата би можел да биде достапен веќе од 2019 година. […]

Прочитај повеќе

Тексас е втората сојузна држава по Мичиген која дозволи тестирање на автономни возила без возач. Ова ќе им овозможи на производителите да тестираат возила со четврто ниво на автономија. Дозволата сепак доаѓа со неколку предуслови: Производителот мора да ја прифати одговорност за незгодите на патот и сообраќајните прекршоци кои ги прави возилото. Исклучок е ако […]

Прочитај повеќе

Waymo го пензионира симпатичното мини возило на кое ја развиваше технологијата за автономни возила. Електричниот автомобил „Firefly“, кој беше нарекуван и автомобил за кловнови, ја заврши својата работа и ќе биде повлечен. „Од почетокот Firefly беше платформа наменета за експериментирање и учење, не за масовно производство. Со дизајнирањето и изградбата на потполно автономно возило од […]

Прочитај повеќе

Најголемиот производител на чипови, Intel задоцни на пазарот за чипови за телефони, и потоа никогаш не успеа да стане конкурентен на истиот. Компанијата е решена истата грешка повеќе да не ја повтори. Минатата година компанијата ја претстави својата верзија на проширена реалност, а сега се вклучува и на пазарот за автономни возила. Intel останува најголем […]

Прочитај повеќе

Калифорнија ќе им обезбеди на автономните автомобили простор во кој ќе можат да возат. Ова беше случај и досега, но сега законот е проширен и на: возилата без волан; без педали; но и без човек возач. Гувернерот Џери Браун објави дека се одбрани реони во кои ќе може да се тестираат возилата. Дополнително брзината во овие зони […]

Прочитај повеќе

Ford најави дека за само пет години, компанијата ќе започне да ги продава првите потполно автономни автомобили. Новото возило ќе доаѓа без волан и педали, кои ќе бидат жртва на напредокот во автомобилската индустрија. Компанијата, на технологијата за автономни возила работи во соработка со креаторот на LIDAR сензорот, Velodyne во кои инвестираа 75 милиони долари. Центарот во […]

Прочитај повеќе

Apple можеби и нема да произведува сопствени возила, но компанијата работи на софтвер кој ќе биде платформа за постоечките производители на автомобили. Промените во определбата на Apple да се откаже од паметно возило доаѓaат речиси истовремено со регрутирањето на Ден Доџ од BlackBerry на местото лидер на Project Titan. Тој е втор човек во Project […]

Прочитај повеќе

Иако хардверот во најголем број од автономните автомобили доаѓа под различни имиња, речиси е идентичен кај сите производители. Без разлика дали зборувате за „Traffic-Aware Cruise Control and Autosteer“  од Tesla; „IntelliSafe Assist and Pilot Assist“ од Volvo; „Distronic Plus with Steering Assist“ на Mercedes-Benz; „Adaptive Cruise Control with Lane Assist and Traffic Jam Assist“ на […]

Прочитај повеќе

Uber, компанијата која го промени такси превозот, ќе се обиде истото да го направи и со автомобилската индустрија. Компанијата започна со тестирање на првиот автомобил без возач во Питсбург. „Тестовите во вистинскиот свет се од исклучителна важност за развој на автономните автомобили. Овие возила можат спасат милиони животи, и да го подобрат квалитетот на живот […]

Прочитај повеќе