IFPI ги објави податоците за приходите на музичката индустрија во 2013 година, кои покажуваат дека веб сервисите за стримање музика како Spotify, Deezer, Rdio и други, забележаа пораст од 51 отсто во заработувачката и за прв пат стигнааа до милијарда долари. Бројот на корисници на веб и мобилните сервиси сега е 28 милиони, што е […]

Прочитај повеќе

Популарниот музички плеер од крајот на деведесеттите Winamp, пристигна до својот крај. По 15 години AOL објави дека од 20 декември ќе ја затвори Winamp.com, ќе престане да го развива медија плеерот, а нема ни да биде достапен за преземање од официјалната страна. Креиран од Nullsoft во 1997 година, Winamp беше помеѓу најпопуларните MP3-плеери за […]

Прочитај повеќе

Том Јорк јавно ги критикуваше новите сервиси кои стримаат музика преку веб, пред се Spotify, бидејќи, како што вели фронтменот на бендот Radiohead, тие се „лоши за новите музичари“. Протестот на Том Јорк и продуцентот на Radiohead, Најџел Годрич, започна со остранување на соло албумoт The Eraser и албумот на Atoms for Peace од најпопуларниот […]

Прочитај повеќе

Милев дека сме специјални, вели директоро на Evernote, Фил Либин откако New York Times му посочи дека во Силициумската долина има куп стартапи кои вредат над една милијарда долари. Квентин Харди од Њујоркшкиот весник пишува дека во долината има околу 25, ако не и над 40 приватни компании кои имаат вредност од една милијарда долари. […]

Прочитај повеќе

Spotify, Rdio, Turntable.fm… овие нови сервиси стануваат се попопуларни бидејќи се решението за слушање музика без потреба да се закачуваат песните на веб, симнуваат или пиратираат. Сервисите се достапни само во одредени земји, главно ограничени поради лиценците, но се сервиси кои може набргу да ги очекуваме да се појават на сите пазари. Tоа што ја […]

Прочитај повеќе

Facebook стартува Listen With опција за слушање музика во реално време со пријателите додека сте на чет. Опцијата се прикажува како нота во чет менито и прикажува кои од пријателите слушаат музика користејќи апликации како Spotify и Rdio. Опцијата е забавна бидејќи може да бидете DJ на пријателите, но за жал, Spotify и Rdio не […]

Прочитај повеќе

Активниот систем за авторско право не успева во својата задача, вели потпретседателката на Европската Комисија, Нели Крус. Таа на својот блог пишува дека пиратеријата е се уште проблем, исто како што е и проблем што системот за авторски права не успева да ги награди артистите – музичарите, сликарите и писателите – кои се уште живеат […]

Прочитај повеќе

Истражувачката компанија Gartner објави извештај според кој оваа година профитот од онлајн музика се очекува да порасне за 7 отсто, или на 6,3 милијарди долари. Причината за овој раст е подемот на музичките сервиси како Spotify, iTunes, Rdio, Pandora и многу други. Gartner предвидува дека до 2015 потрошувачката за онлајн музика ќе порасне на 7,7 […]

Прочитај повеќе

Spotify е една од најбрзо растечките музички платформи, која според најновото истражување на шведската музичка индустрија има потенцијал да ја уништи музичката пиратерија. Spotify допрва ќе станува се поголем, зголемувајќи го бројот на корисници благодарение на договорот кој го потпиша со Facebook. Причина за одличната прифатеност на Spotify е тоа што им овозможува на корисниците […]

Прочитај повеќе

Во светот постојат голем број на интернет компании кои прават огромни приходи, вредат многу пари, а се стари само неколку месеци, или пак постојат неколку години, но дури во последните неколку месеци се имаат стекнато со огромна популарност и финансиска издржливост. Business Insider направи листа на највредните интернет компании кои во краток временски период имаат […]

Прочитај повеќе

На својата F8 конференција за програмери, Facebook ќе претстави нов „голем“ редизајн на корисничките профили со цел да овозможи повеќе конзумирање на содржина, пишува Mashable повикувајќи се на два анонимни извори блиски до Facebook. Facebook веќе направи доста промени пред F8. Го „закачи“ синиот навигацискио тулбар да стои секогаш горе на страната без врска колку […]

Прочитај повеќе

Според извори на CNBC, Facebook во септември на својата конференција f8 ќе претстави музичка платформа. Веќе извесно време се шират гласини дека Facebook припрема платформа која ќе има за цел да ги задоволи музичките потреби на своите корисници. Стартувањето на музичка платформа би имало огромна корист, како промитивна така и материјална, за сите оние кои […]

Прочитај повеќе