Добри вести за сите љубители на музиката, еден од најпопуланите сервиси за стримање на музика, ако не и најпопуларниот, Spotify и официјално е достапен во Македонија. Покрај Македонија Spotify ја крена „завесата“ за корисниците од 12 други држави. На листата се и Албанија, Белорусија, Босна и Херцеговина, Казакстан, Косово, Молдавија, Русија, Србија, Хрватска и Црна […]

Прочитај повеќе

Најголемиот сервис за стрим на музика размислува да презентра хардвер. Spotify има закажано настан за 24 април и тогаш ќе дознаеме за што точно ќе станува збор. Сепак најверојатно станува збор за хардвер кој ќе биде стрим радио за автомобил, пренесе Verge. Ова и не е најлудата идеја. Компанијата има куп, ама баш куп музика, па […]

Прочитај повеќе

Uber, Airbnb и Alibaba се првите компании на кои помислуваме кога некој спомнува стартап. Секако, Европа е далеку од САД кој предничи пред сите кога се во прашање стартапи и технички компании; Кина сега започнува да го освојува светот, но дали знаете кои се најголемите стартапи во Европа? Најуспешни региони во Европа се Британија и Скандинавија. […]

Прочитај повеќе

Spotify стигна до бројката од 40 милиони претплатници и со тоа е лидер кога сервисите за стрим на музика се во прашање. Она што е поимпресивно е дека до последните 10 милиони корисници сервисот дојде за околу 6 месеци, јави 9to5mac. Во март оваа година сервисот објави дека стигна до 30 милиониттиот претплатник. 40 is […]

Прочитај повеќе

Приказната со новиот албум на Канје Вест го покажа можеби најголемиот проблем на сервисите за стримање на музика – ексклузивната содржина. Албумот The Life of Pablо засега може да се преслуша единствено на Tidal, сервис стартуван од раперот Џеј-Зи кој беше заборавен сѐ до моментот кога Канје Вест не ги собра своите фанови. Музичките сервиси […]

Прочитај повеќе

Звучи чудно, но песните на еден од најголемите бендови во историјата на музиката досега не беа достапни за стримање на ниту еден музички сервис. Сепак конечно има добри вести за фановите на The Beatles бидејќи She Loves You, Hey Jude и Yesterday конечно ќе можат да се чујат преку популарните музички сервиси. Иако ако сте […]

Прочитај повеќе

Неодамна Spotify, кој сè уште не е достапен во Македонија, но е најпопуларниот сервис за стримање музика во светот, објави Year in Music листа која им овозможува на корисниците да разгледаат што слушале во текот на целата година. Тоа што е интересно кај оваа листа, забележува Verge, е што може да ви помогне да видите […]

Прочитај повеќе

Музичката индустрија конечно доби добри вести во борбата против пиратеријата. Добрата вест е дека на пазарите каде Spotify работи пиратеријата на музика е значително помала од оние на кои не постои сервисот. Но, има и лоша вест – продажбата на дигитална музика во овие пазари е помала од пазарите каде сервисот не е присутен, иако […]

Прочитај повеќе

Spotify, Citymapper, Impossible.com и хрватскиот BellaBeat се прогласени за најдобрите стартапи на Europas Awards 2015 во Лондон. Стартапите добија повеќе награди во различни категории, но се чини дека најголем победник е европската стартап сцена која може да се пофали со ИТ компании што можат да им конкурираат на тие од Силициумската Долина. Spotify ја освои […]

Прочитај повеќе

Microsoft работи на надградба на својот музички сервис која ќе биде достапна заедно со Windows 10. Новата надградба нема премногу да се разликува од досегашната, покрај ребрендирањето и напуштањето на Xbox Music, новата верзија доаѓа со „козметички“ промени. Апликацијата сега наликува на Spotify, вели Verge. Во средината на темна основа се поставени бендовите и изведувачите, […]

Прочитај повеќе

Музичкиот сервис Spotify најавува веб видео сервис преку кои би можеле да додадат видео содржини за своите корисници. Компанијата веќе преговара со неколку дигитални медија плеери околу можна соработка, јавува Wall Street Journal. Компанијата не сака да го започне новиот сервис од нула, туку веќе преговара со компании кои креираат видео содржини на YouTube, со […]

Прочитај повеќе

PlayStation најави нов музички сервис PlayStation Music со ексклузивно партнерство со сервисот за стримање Spotify. PlayStation Music веднаш ќе биде достапен на 41 пазар низ целиот свет, јави компанијата на својот блог. Но, не сме сигурни дека сервисот ќе биде достапен во Македонија бидејќи за Spotify се уште има ограничување. „Може да го користите Spotify […]

Прочитај повеќе