Amazon Web Services го презентираше Amazon Snowball, физичко складиште со кој корисниците ќе можат да ги испраќаат своите податоци на облакот на Amazon. Станува збор за хардвер кој е тежок околу 20 килограми, наликува на патничка торба, а на него има простор за 50 терабајти податоци. Откако ќе биде „наполнет“ Snowball се испраќа до Amazon […]

Прочитај повеќе

Како што е редот, секој втор четврток, се одржува Beer & Code, овојпат во шеснаесето издание. Гостин ќе биде Златко Трајчески кој ќе зборува како од обичен хард-диск да направите стабилно и брзо складиште, со користење на неколку различни системи за фајлови, SSD, брза мрежа и многу, многу хард-дискови. Настанот, организиран од хрватско-македонскиот стартап Fridgecheck […]

Прочитај повеќе

По една декада откако беше претставена првата SD картичка од 512 мегабајти, SanDisk претстави нова картичка која може да складира 512 гигабајти содржина. SD картичките е популарна флеш меморија која се користи од фотоапаратите, камерите и телефоните, а новата картичка со огромен простор ќе биде наменета пред се за високо-квалитетното 4K видео. Минута на 4K […]

Прочитај повеќе

Експертите ангажирани од Dropbox открија дека еден од вработените во команијата имал компромитиран профил. Како последица на ова голем број на корисници почнале да добиваат спам-пошта на адресите поврзани со Dropbox профилот. „Хакерите користеa профил и лозинка на вработен во команијата, во неговото онлајн скаладиште имаa пристап до проектна документација со имејл адреси од корисници […]

Прочитај повеќе

Dropbox, еден од покул сервисите за складирање фајлови во облакот, само што најави дека ќе им дозволи на своите корисници да добијат 16 GB бесплатен простор, но само доколку ги повикаат пријателите. Dropbox ќе ви даде 500 MB (зголемено од 250 MB) за секој ваш пријател кој ќе се регистрира на сервисот на ваша покана. […]

Прочитај повеќе

Google Drive конечно ќе се појави во април, oткрива GigaOm додавајќи едно „можеби“ бидејќи Google-овата приказна со Drive започна уште пред 5 години, и денес се уште е само најава, оставајќи ги сите зачудени како гигантот не може да се справи со едно веб складиште. Сервисот за складирање фајлови на веб ќе биде директен конкурент […]

Прочитај повеќе

Сервисот за складирање фајлови во облакот, Dropbox, стартува нов интерфејс кој ќе овозможи поедноставно користење и прегледување на фотографии и видеа. Функционалноста на сервисот останува иста. Со Dropbox може да зачувување фајлови на веб од вашиот компјутер до кои потоа може да пристапите од било каде. Тоа што е ново е редизајнираниот интерфејс кој овозможува […]

Прочитај повеќе

Google Drive ќе биде складиште во облакот преку кое ќе може да се синхронизираат фајлови од разни уреди. Според Wall Street Journal, оваа платформа ќе стартува наскоро, може дури и во наредниве недели. Весникот се повикува на анонимни извори кои објаснуваат дека преку Drive ќе може да се складираат фотографии, документи и видеа кои ќе […]

Прочитај повеќе

Тајванската компанија за паметни телефони HTC најави партнерство со DropBox со цел на нивните уреди да добијат опција за складирање содржина. Целта на овој договор помеѓу HTC и DropBox е да се конкурира на веќе постоечките сервиси iCloud на Apple, и SkyDive на Microsoft. Со овој договор, корисниците на HTC паметните телефони ќе добијат 2GB […]

Прочитај повеќе

iCloud на Apple е апликација која ви ги закачува вашите фајлови на облакот, т.е. на веб, и преку која ќе може да пристапите до нив преку било кој компјутер или било кој iOS уред. Можеби сте запознаени со Dropbox, SugarSync, Amazone Cloud Drive и Google Docs… сите тие се сервиси во облакот, слични на iCloud. […]

Прочитај повеќе