Минатиот октомври, по пауза од неколку години Startup Grind се врати на стартап сцената. Целта на оваа глобална иницијатива поддржана од Google for Startups е да се поврзе корпоративниот сектор со стартап заедницата и сите кои сакаат да започнат сопствен бизнис. Последниот настан кој се одржа минатата година во организација на Vrootok Marketing & Consulting помина […]

Прочитај повеќе

Startup Grind – глобалната иницијатива поддржана од Google for Enterpreneurs – се одржа на 25 Октомври во Јавна Соба под девизата „Брутално Искрени“. Настанот беше организиран од Vrootok Marketing & Consulting, како панел дискусија на која панелистите беа брутално искрени за искуствата во започнувањето и водењето на свој бизнис. За вредноста која ја носи овој […]

Прочитај повеќе

По пауза од неколку години, Startup Grind Skopje се враќа на стартап сцената. За оние кои прв пат слушаат за овој настан, Startup Grind е глобална иницијатива поддржана од Google for Entrepreneurs, која организира настани во скоро 600 градови низ целиот свет. Целта на овие настани е да се поврзе корпоративниот сектор со стартап заедницата […]

Прочитај повеќе

Нина Ангеловска е еден од пионерите на македонската стартап сцена. Можеби нејзиниот Grouper.mk не изгледа како типичен стартап, посебно сега откако го прославија петтиот роденден, но компанијата покажа дека во Македонија може да се адаптира идеја, да се победи конкуренцијата и да се стартува успешен бизнис со 100.000 корисници. Но, кои се лекциите кои Нина […]

Прочитај повеќе

За 24-ти март e закажан нов Startup Grind Skopje на кој Нина Ангеловска ќе го сподели своето искуство за градење бизнис од нула. Нина е директорка на Grouper, најпопуларниот сервис за групни попусти кој во еден момент држеше скоро 40% од севкупната македонска е-трговија. Настанот ќе се одржи во Seavus инкубатор со почеток од 17:30 […]

Прочитај повеќе

На последниот Startup Grind Skopje за 2015-та (и се надеваме на уште вакви собири каде се дискутира стартап културата и претприемништвото), гостуваше Бранко Трајковски, основачот на Bransys и на новиот стартап Claxi. Claxi e мобилна апликација за повикување на поевтино такси. И ако помисливте дека се работи за македонска верзија на популарниот Uber, тогаш сте […]

Прочитај повеќе

Закажан е последниот Startup Grind Skopje за 2015-та година. Датумот е 18-ти декември, петок, во Јавна соба, а честа да ја затвори сезоната ќе ја има Бранко Трајковски, основач на Bransys и на Claxi, апликација за превоз кој може слободно да ја наречеме „македонскиот Uber“. Г. Трајковски ќе говори „како од гик да се претворите […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостински пост од Ирена Ефремовска, ко-организатор на Startup Grind Skopje и во „слободно“ време менаџер за иновации во South Central Ventures) Oколу четириесетина стартап ентузијасти и основачи го преполнија ко-воркинг просторот Coffice каде се одржа 10-тиот Startup Grind Skopje, да ги чујат приказните и стартап искуствата на Катерина Стојановска од Embed Social, и […]

Прочитај повеќе

Како се креира производ, како се води бизнис и маркетинг , и како се справуваш со стартапи како инвеститор? Овие прашања ќе бидат одговорени на десетиот Startup Grind Skopje кој е закажан за 29-ти октомври со почеток во во 17.30 часот во Coffice. Првиот говорник е Катерина Стојановска, ко-основач на маркетинг агенцијата IM.mk, и основач […]

Прочитај повеќе

Првата грешка на Bastet Noir беше што започна да работи со македонските модни дизајнери кои не беа отворени за соработка, со чесни исклучоци, вели основачката Даниела Милошеска на својата презентација на Startup Grind Skopje. Веднаш ја променија стратегијата и „сега, по две години од стартувањето, имаме дизајнери од САД, Шведска, Словенија и наскоро ќе се […]

Прочитај повеќе

На нов Startup Grind Skope, закажан за 3-ти јуни од 18 часот, гостува Даниела Милошеска, основач на дизајнерската продавница Bastet Noir. Даниела не беше избрана случајно, туку доаѓа да го прослави Female Founders Month, односно месецот на девојки-претприемачи кои успеваат во предоминантниот машки свет. Даниела го започна својот стартап пред две години, и веќе успева […]

Прочитај повеќе

Заедно пред публика, Никола Анѓелковиќ и Сашо Јадровски oд 3PDevelopment зборуваат брзо и зборуваат многу. Првпат ги чув на ланскиот Startup Weekend Skopje каде беа дел од победничкиот тимот со апликацијата Babblr, и повторно ги слушнам на неодамнешен и шести Startup Grind Skopje. И на двата настана и Никола и Сашо се покажаа како одлични […]

Прочитај повеќе