Според шпекулациите, Apple за недела дена би требало да најави нови уреди, поточно macOS Sierra и iPhone 7. Покрај праќање покани за посебен настан на 7 септември, компанијата понуди опција за складирање податоци на iCloud до импресивни 2TB. Оваа услуга секако нема да е евтина, особено кога станува збор за Apple, и доколку чувствувате потреба за максимално складирање […]

Прочитај повеќе

Кинеските власти започнаа да го блокираат пристапот до iCloud.com на Apple и login.live.com на Microsoft, и наместо до овие сервери, конекциите ги носат корисниците до кинески фишинг копии на сајтовите, кои изгледаат идентично со оригиналната страна, но сепак Google Chrome и Firefox предупредат дека сe погрешeн сајт, јави GreatFire.org, организација која ја следи интернет цензурата. […]

Прочитај повеќе

Apple излезе со официјален став во врска со тврдењата дека украдените слики на холивудските ѕвезди се од iCloud. Компанијата негира пробивање на облакот, но обелодени дека: дел од профилите на славните актерки се пробиени со фишинг техника, со кој хакерите ги дознале корисничките имиња, лозинките и одговорите на „безбедносните прашања“. „По повеќе од 40 часа […]

Прочитај повеќе

Објавувањето на куп разголени фотографии на холивудските ѕвезди ги засени сите други вести, викендов и почетокот на неделата. Вообичаено ваквите објави не можат да поминат без 4chan и Rеddit од каде сликите се преселија насекаде по Интернет. Џенифер Лоренс, Кејли Куоко, Риана се само дел од стотината имиња кои се на листата на разголени фотографии. […]

Прочитај повеќе

Освен новата верзија на iOS 8, Apple на WWDC ја претстави и новата верзија на оперативниот систем за Mac, OS X 10.10 Yosemite. Оперативниот систем позајмува од дизајнот на iOS, а добар дел од новитетите како Family Sharing и Continuity се заеднички во обид на Apple да ги спои двата оперативни системи. Оперативниот систем Yosemite, […]

Прочитај повеќе

Ко-основачот на Apple, Стив Возниак ја истакна освојата загриженост за iCloud, но и општо за облакот кој станува се популарен, попрактичен и сите сервиси се решени да ги базираат своите услуги на него. Во интервјуто кое го даде за AFP, г.Возниак кажа дека иднината на „облак“ услугите во следните 5 години е заштрашувачка. „Со облакот […]

Прочитај повеќе

Apple подготвува новини за своето веб складиште, открива Wall Street Journal. Весникот пишува дека Apple ќе претстави сервис за споделување на фотографии преку iCloud на својата Worldwide Developer конференција закажана за 11 јуни. Според изворите, новата функционалност на веб складиштето ќе овозможи корисниците да споделуваат и коментираат на фотографии со 125 милиони корисници кои до […]

Прочитај повеќе

Корисниците на iCloud што воедно имаат и Apple уред како iPhone или iPad може наскоро да уживаат во својата колекција на музика купена преку iPhone, но во многу повисок квалитет. Зависно од конекцијата дали е 3G или со ограничена брзина, тогаш квалитетот на стримингот ќе се адаптира до оптимално ниво. Постојат гласини дека оваа технологија […]

Прочитај повеќе

Apple конечно го стартува сервисот iTunes Match со кој може да се синхронизира целата iTunes музика преку iCloud, вклучувајќи ја и таа што не е купена преку сервисот, за да може да се користи од каде било , од други десктоп компјутер или iOS 5 уред. Сервисот е достапен глобално, а пристапот до целата музичка […]

Прочитај повеќе

Откако претходно претстави музички сервис во облакот, сега се открива дека Google е во преговори со големите музички студија да стартува онлајн музичка продавница. Според Wall Street Journal и New York Times, Google планира да ја стартува оваа музичка продавница во следниве неколку недели во обид да му конкурира на Amazon Cloud Player и на […]

Прочитај повеќе

Apple ја претстави новата верзија на мобилниот оперативен систем, iOS 5, која изобилува со куп новини, околу 200 подобрувања, за корисниците на iPhone, iPod и iPad. iOS 5 сега го вклучува iCloud сервисот кој ги синхронизира содржините на уредот, пример, ако симнете песна на еден уред истата песна ќе биде префрлена и на друг. iCloud […]

Прочитај повеќе

Тајванската компанија за паметни телефони HTC најави партнерство со DropBox со цел на нивните уреди да добијат опција за складирање содржина. Целта на овој договор помеѓу HTC и DropBox е да се конкурира на веќе постоечките сервиси iCloud на Apple, и SkyDive на Microsoft. Со овој договор, корисниците на HTC паметните телефони ќе добијат 2GB […]

Прочитај повеќе