Германскиот производител на возила Volkswagen е во преговори со повеќе производители со кои работат на стандардизација на автономните возила. Компаниите работат на поставување на основни стандарди за автономните возила, јави Automotive News. Volkswagen групацијата засега го држи во тајност идентитетот на преговарачите. Сепак сите учесници во преговорите се надеваат дела ќе обезбедат подобро законско решение во […]

Прочитај повеќе

Лоша вест за компаниите кои тестираат автономни возила во Калифорнија, но добра вест за патниците. Компаниите можат да тестираат со или без возач, но тестовите мора да бидат бесплатни за патниците. Досега во Калифорнија не можеа да се пренесуваат патници без возач кој може да преземе контрола врз автомобилот. Сега има два начини на кој […]

Прочитај повеќе

Во моментов е во тек првиот саем на автомобили во 2018, и еден од најголемиот саеми за возила воопшто. North American International Auto Show се одржува секоја година во Детроит. Оваа година првото возило кое ја освои публиката е Lexus LF-1 Limitless, паметно теренско возило од Lexus.

Прочитај повеќе

Германскиот производител на возила Volkswagen е најновата компанија која објави дека ќе ги замени возилата со електрични. Volkswagen ја објави оваа вест на саемот за возила во Франкфурт, јави Ars Technica. Производителот за почеток најави дека до 2030 година сите возила што ги произведуваат ќе имаат и електрична верзија. Слична одлука неодамна донесе и Volvo; компанијата тогаш […]

Прочитај повеќе

Американското Федерално истражно биро (FBI) предуреди дека хакирањето на автономните автомобили е сериозна опасност, а не само приказна за заплашување. Агенцијата објави соопштение со повеќе детали за начинот на управување на автомобилите со компјутери и можни напади. „Безбедносни пропусти можеби постојат во безжичните функции за комуникација, во преносен уред како паметен телефон или таблет компјутер […]

Прочитај повеќе

GoodYear работи на нов вид на автомобилски гуми, Eagle – 360, кои ќе можат да се движат во било која насока без потреба од волан. Новите тркала ќе бидат наменети за автономните автомобили на иднината. Eagle 360 се со топчеста форма и нема директна врска за автомобилот, туку по принцип на магнетна левитација автомобилот лебди […]

Прочитај повеќе

Uber и Lyft се двете компании кои отворија огромен потенцијал на пазарот на автономни возила, дури и доколку корисниците нема да ги купуваат. Lyft склопи договор со General Motors вреден 500 милиони долари за развој на on-demand мрежа за возила, а Uber веќе има договор за купување на првите 500.000 автономни автомобили од Tesla Motors. […]

Прочитај повеќе

Nvidia го претстави својот суперкомпјутер за автономни возила, Drive PX2, кој ќе биде надгрaдба на досегашниот Drive CX. Компанијата го претстави процeсорот на годинешниот CES 2016, првиот голем настан за технологија што се организира на почетокот на годината. Drive PX2 e во изработка целата измината година и во целост е прилагоден на намената за користење […]

Прочитај повеќе

Raspberry Pi и ласерче кое е достапно за сите, идентично со оне за привезоци за клучеви, се доволни за автономните роботски-автомобили да се збунат, јави Spectrum IEEE. „Ласерскиот систем кои чини илјадници долари, Lidar, а од кој зависат речиси сите автономни возила може да биде хакнат со помош на опрема која чини 60 долари, вели […]

Прочитај повеќе

До крајот на 2017 година Volvo ќе започне со тестови на автономни возила на јавните сообраќајници. Компанијата најави тестови со стотина автомобили кои ќе бидат пуштени во сообраќај во Готенберг, Шведска, но бидејќи ова е прв ваков тест зад воланот на возилата сепак ќе има возачи. „Влегуваме во непозната територија кога се во прашање автономните […]

Прочитај повеќе

Mercedes-Benz ја претстави својата визија за автономната иднина со футуристичкиот F015 Luxury in Motion. За разлика од автомобилот на Google кој беше нарекуван и автомобил за кловнови, F015 повеќе наликува на моќен автомобил од иднината кој би бил возен од љубителите на авто-мото спортовите. Внатре има шест екрани чувствителни на допир преку кои возачот управува […]

Прочитај повеќе

Крајот на 2014-та вообичаено е без премногу новитети кога е во прашање ИТ индустријата, но веќе со самиот почеток на годината доаѓа можеби најголемиот настан Consumer Electronic Show или накусо CES, кој се одржува од 6 до 9 јануари во Лас Вегас. Како и минатите години CES и оваа година ќе биде показател на трендовите […]

Прочитај повеќе