Вештачката интелигенција има примена во навистина многу важни области. Сепак понекогаш пронаоѓа и „побудалеста“, иако не помалку, кул примена. Токму ова е  најновиот случај со надградбата на Allo на Google. Компанијата ја користи вештачката интелигенција за фотографиите на корисниците да ги претвори во соодветен емотикон. Апликацијата може да ги препознае карактеристичните црти на ликот и потоа […]

Прочитај повеќе

Индискиот град Мумбај забрани селфи фотографии во 16 зони на градот откако 18 годишна девојка загина додека се фотографираше. Помеѓу забранетите места се дел од најпопуларните локации, како Marine Drive и плажата Girgaum Chowpatty, јави BBC. „Полицијата сега ќе може да влезе во овие општини и да превенира несреќи предизвикани додека минувачи се сликаат на […]

Прочитај повеќе

Новата заштита на платежните картички на Mastercard ќе биде идентификација преку селфи и отпечатоци од прсти. Компанијата објави дека овие податоци можат да бидат алтернатива на лозинките при онлајн плаќање, пренесува BBC. Промените кои ги најавува Mastercard наскоро ќе се применуваат во САД, Канада и десетина европски земји, за каде ќе се објави и дополнителна […]

Прочитај повеќе

Теди Пејоски и Митко Цабевски, кои ги знаеме како основачи на G6 и u:Plug, стартуваат нов проект – The World of Selfie. Идејата е да се реплицира сајтот од милион пиксели, но со еден милион селфи-фотографиии кои потоа ќе се спакуваат во албум. Идејата е да се остави лично обележје на интернет, како што го […]

Прочитај повеќе

Microsoft и во новата година ќе продолжи со развојот на апликации за сите оперативни системи, барем доколку продолжи трендот од крајот на 2015 година. Најновата апликација која доаѓа од компанијата oд Редмонд е селфи апликација за iPhone, која е всушност нова верзија на Lumia Selfie апликацијата. Microsoft Selfie не прави ништо специјално, иако со помош […]

Прочитај повеќе

На Instagram има 120.000 македонски корисници. Од нив 20.000 се тинејџери на возраст од 13 до 18 години. На Facebook, пак, можеме да таргетираме над 700.000 македонски корисници според платформата за реклами. Од нив, околу 70.000 се тинејџери. Бројките не откриваат ништо неочекувано. Околу 10% од корисниците се тинејџери, и тие се побројни на Facebook. […]

Прочитај повеќе

Откако минатата недела се појави вест дека повеќе луѓе загинале додека фотографирале селфи, отколку од ајкули – оваа недела се појавија нови чудни информации за мобилниот феномен. Во Русија само во 2015 година има десетици повредени и загинати додека правеле селфи фотографија, па поради ова руското Министерство за внатрешни работи изработи памфлет за мерки за […]

Прочитај повеќе

Еден од поглупавите закони кој бараше дозвола за објавување на фотографии со јавни објекти за среќа не помина во Европскиот Парламент. Благодарение на отпорот од половина милион Европјани и неколку организации, сега сите ќе можат слободно и јавно да објавуваат селфи фотографии сликани пред Ајфеловата Кула, Биг Бен или останати познати објекти, без прекршувања на […]

Прочитај повеќе

Русија тврди дека не прави инвазија на Украина, дека трупите кои водат борба со украинската армија не се нивни. Но, намерите на Владимир Путин се разоткриени од еден банален тренд – руските војници кои треба да се кријат, постојанот објавуваат свои селфи фотографии. Така Симон Островски од Vice следејќи ги тие селфи фотографиите успеа да […]

Прочитај повеќе

Here е супер едноставна iOS апликација со една единствена намена, известување на луѓето дека сте пристигнале на вашата дестинација преку селфи фотографии. Апликацијата доаѓа од лондонското студио Lowdownapp Ltd., креатор на Lowdown. Инспирацијата за Here всушност доаѓа од претходната апликација на студиото Lowdown, која иако оригинално е креирана за договарање на состаноци, но се покажа […]

Прочитај повеќе

Vip оператор ќе избира најдобра селфи фотографија. Селфито е светски феномен на мобилната технологија, кој никој не го очекуваше, но кога ќе погледнеме ретроспективно е прилично очигледен тренд кај егоистичните тинејџери бидејќи сите телефони имаат предна камера со висок квалитет. Според Vip, селфито може да ја „поттикне креативност, да ја потенцира индивидуалноста, слободниот дух и […]

Прочитај повеќе

Nokia Supermen е најверојатно еден од последните, ако не и последниот Windows телефон кој е изработен од Nokia и е првиот телефон кој излегува по официјалната аквизиција на Nokia од Microsoft, јави Verge. Телефонот ќе се обиде да го валоризира моменталното „селфи“ лудило кое се повеќе го зафаќа светот со 5 МР предна камера, нешто […]

Прочитај повеќе