Snapchat одамна веќе не е едноставната платформа за споделување на куси видеа кои се „самоуништуваат“. Сега станува збор за друштвена мрежа која е сериозен конкурент на Twitter, а Facebook од страв да не биде заборавен мораше да ја копира платформата. Пред неколку години Snap се обиде да се испроба и со креирање на хардвер. Spectacles […]

Прочитај повеќе

Snap не се откажува од хардверот, компанијата ја претстави новата генерација на очила. Очилата доаѓаат таман во периодот за летен одмор и би требало да бидат достапни за периодот кога најчесто се фотографираме. Можеби најважното што може да се каже за овие очила е констатацијата дека овие очила корисниците всушност ќе ги носат. Како и […]

Прочитај повеќе

Snap продолжува со производството на очилата кои функционираат како камера. Snapstacles 3.0 ќе бидат достапни во 2019 година и ќе излезат следната годнина, јави Cheddar. Веќе за оваа есен е најавена верзијата 2.0. Се чини дека компанијата не се грижи премногу за моменталната состојба со акциите и сите проблеми кои произлегуваат. Можеби една од главните […]

Прочитај повеќе

Телевизиската куќа NBC во потрага по помлада публика креираше тим од 30 члена кои креираат содржини за Snapchat. Snap склучи договори со повеќе медиуми кои креираат содржина за платформата. Со ова Snap може да ги задржи медиумите на својата платформа, а телевизиите ќе се обидат преку поприфатлива платформа кај младите да ги привлечат до своите содржини. […]

Прочитај повеќе

Студиото Time Warner се договори со Snap. Договорот за рекламирање и за оригинална содржина, што го потишаа двете компании е проценет на околу 100 милиони долари, јави Wall Street Journal. Договорот го обврзува Time Warner да креира 10 оригинални шоу програми за Snapchat годишно. Компаниајата се обврзува да купи и рекламен простор за HBO, Turner […]

Прочитај повеќе

Кевин Харт, Елен Дeџенерис, Деми Ловато и Кети Пери се дел од ѕвездите кои соработуваат со YouTube во креирањето на авторска содржина. Сервисот оваа програма ќе ја нуди бесплатно и нема да биде дел единствено на претплатничкиот канал YouTube Red. Дел од сериите ќе бидат засебни, а дел ќе бидат надградби на посточки емисии. Така […]

Прочитај повеќе

Секоја година најголем дел од техничките компании шеговито го одбележуваат 1 април. Секако ова се случи и оваа година, а најдобри шеги и досетки имаа Pornhub, Snap и Google. Pornhub своите корисници ги распамети откако им порача дека отсега нема потреба да ги споделуваат видеата со пријателите. Сѐ тоа е автоматизирано и пријателите веќе знаат кои […]

Прочитај повеќе

На првиот ден од тргувањето со акции на Snap акциите на компанијата рипнаа од 17 на 24.48 долари. Ова значи дека во моментов, со оваа цена на акциите, Snap вреди 34 милијарди долари. Компанијата во текот на своето постоење нема ниту една година во која оствари профит, па ова не е мало изненадување. Околу 216 […]

Прочитај повеќе

Најпрво Instagram, па Facebook Messenger, а сега и на WhatsApp. Најголемата друштвена мрежа на сите свои платформи го копира Snapchat. Мини-видеaта на WhatsApp се наречени Status и овозможуваат споделување на слики и гифови. Како и на оригиналот, содржината трае 24 часа и потоа се брише. Дополнително, Facebook започна со тестирање на нова функционалност „direct photos […]

Прочитај повеќе

Најбрзо растечката друштвена мрежа Snap, наскоро ќе излезе на берза. Понудата е и официјално достапна за јавноста, а вредноста на компанијата е помеѓу 20 и 25 милијарди долари. Компанијата се надева од продажбата на акции да заработи околу 3 милијарди долари, јави Reuters. Но, излегувањето на берза не е без ризик. Компанијата досега постојано работи […]

Прочитај повеќе

Дали иднината на Snapchat е во проширената реалност? Компанијата се подготвува за оваа промена и го купи израелскиот стартап Cimagine Media за сума од 30 – 40 милиони долари, пренесе израелскиот Calcalist [Google translate]. Технологијата на Cimagine овозможува уредување на слики во реално време. Така може да се вметнат најразлични додатоци во сликите. Ова ќе овозможи […]

Прочитај повеќе

Минатата недела Snapchat започна да ги продава своите очила. Очекувано веќе може да ги прочитаме првите прегледи за очилата. „Spectacles се можеби најдобриот уред кои сум користел во последно време.“, вели Метју Панцарино од TechCrunch. Очилата се најверојатно најчудниот хардвер досега. За луѓето кои не ја користат платформата се бескорисни, а за корисниците на Snap […]

Прочитај повеќе