По Exploding Kittens, Метју Инман од популарниот сајт The Oatmeal собира средства за нова игра со карти, повторно на KickStarter. Негов партнер и во овој проект е Илан Ли од Xbox и ARG. Претходната игра со карти собра над 8,7 милиони американски долари од над 219.000 поддржувачи, а нивната нова игра е на добар пат да ја престигне. На […]

Прочитај повеќе

Протестите против претседателската аболиција ја истакнаа креативноста на граѓаните, од саркастични слогани до бојадисување на Триумфални капии и фонтани; но една Facebook страна можеби ги надмина сите. Таман кога ќе помислите дека ситуацијата во Македонија е тешка за објаснување, се појави Politically Incorrect Hearthstone Macedonia страната која го прави тоа подобро од сите. Кој знае […]

Прочитај повеќе

Честитки до Андреј Спасовски кој е првиот македонски шампион во Hearthstone: Heroes of Warcraft, и честитки до Самоил Петревски од Гоблин гејмс за организација на фантастичниот прв официјален турнир за играта во Македонија. На турнирот се појавија околу 150 луѓе, а за тие што не присуствуваа, Гораст им фрли клетва: „сите кои не беа на […]

Прочитај повеќе

Имаме фантастични вести за сите фанови на Hearthstone: Heroes of Warcraft! На 20-ти декември е најавен првиот официјален, со амин од Blizzard, турнир во Hearthstone во Македонија, во организација на Гоблин, единствената продавница за игри на табла. Турнирот е во склоп на Fireside Gathering, што се локални настани чија цел е да ја популаризираат играта […]

Прочитај повеќе

Македонскиот артист Михајло Димитриевски, попознат како Тхе Мичо, повторно работи на игра за карти. Овојпат ги црта картите за Valeria: Card Kingdom, во соработка со Исаијас Валејо и Daily Magic Production. Играта е поставена на Kickstarter, и можно е да биде втората реализирана игра со карти за која Тхе Мичо, кого најдобро го познаваме по […]

Прочитај повеќе

Добри вести за сите љубители на Cards Against Humanity. Досон Витфилд изработи веб апликација која овозможува играње на популарната игра преку десктоп, таблет или паметен телефон, јави DesignTaxi. Веб верзијата на Cards Against Humanity е возможна бидејќи играта е издадена под Creative Commons лиценца што овозможува користење, промени и споделување на играта. За жал во […]

Прочитај повеќе

Новиот проект на креаторот на Oatmeal, Метју Инман, е игра со карти. Но, не е вообичаена игра со карти со магии, змејови и мечеви, туку е игра со мачки, ласери и експлозии! Ако се суди според успехот на Kickstarter кампањата, тогаш мачки и експлозии се win! комбинација. За само неколку дена играта успеа да собере […]

Прочитај повеќе

Shipwrights of the North Sea е нова игра со карти од Шем Филипс, иако таа ни е поинтересна бидејќи е прва игра од ваков тип што е нацртана од Македонец, односно од Михајло Димитриевски. Доколку името не ви е познато, тогаш неговиот псевдоним Тхе Мичо секако ќе го препознаете бидејќи до сега зад него има […]

Прочитај повеќе

Сопственици на Android таблети радувајте се! Hearthstone, популарната игра со карти на Blizzard, сега е достапна и за Android таблет компјутери. Но, за да играте Hearthstone ќе ви е потребен таблет компјутер со Android 4.0, и кои имаат екран поголем од 6-инчи, иако дел од корисниците веќе успеаа да ја играат и на своите телефони. […]

Прочитај повеќе

Популарната игра со карти Hearthstone на Blizzard веќе може да се игра и на iPad. Фановите на играта кои имаат можност да ја пробаат играта на iPad, веќе го пофалија интелегентниот дизајн и интуитивните контроли кои функционираат навистина одлично на екранот на допир. Hearthstone е стратешка игра со карти во која Blizzard вклопи добар дел […]

Прочитај повеќе