Викендов се одржаа националните квалификации за Светското првенство во е-спорт, по што Македонија ја доби својата овогодинешна е-спорт репрезентација која ќе патува во Џакарта од 6-ти до 9-ти октомври. Нашата е-спорт репрезентација е составена од тимот Dark Side во Counter Strike: GO, тимот EON  во League of Legends и Никола Ивановски во Hearthstone. „Интересен е и податокот дека најдобрите […]

Прочитај повеќе

Игрите со карти стануваат се популарни на интернет, а дури ни најпопуларната игра со карти Magic не може да ја победи Hearthstone. Минатата година игрите со карти заработија 1,2 милијарди долари, а до крајот на годинава се очекува за 100 милиони долари да ја надминат оваа бројка, вели Super Data Search. Најголем заработувач во категоријата […]

Прочитај повеќе

Популарната игра со карти Hearthstone на Blizzard веќе може да се игра и на iPad. Фановите на играта кои имаат можност да ја пробаат играта на iPad, веќе го пофалија интелегентниот дизајн и интуитивните контроли кои функционираат навистина одлично на екранот на допир. Hearthstone е стратешка игра со карти во која Blizzard вклопи добар дел […]

Прочитај повеќе