Еxcubitor е првата македонска игра што успеа да добие одобрување од корисниците на Steam, и да се продава на дигиталната продавница. Создадена е од македонскиот стартап Tesseract Interactive кои од неодамна се наоѓаат во портфолиото на издавачот Kasedo Games.

Прочитај повеќе

Нема крај на изненадувањата и можностите од Minecraft. Фантастичната игра можеби нема најдобра графика, но функционира беспрекорно, дури и ако сакате да направите нешто неочекувано. CaptainSparklez на својот YouTube профил сподели видео од мобилен телефон направен од блоковите во играта, со кој може да се прелистува по интернет од внатрешноста на Minecraft. Станува збор за […]

Прочитај повеќе

Interns in Spaaace е видеоигра која тимот на Dark-1 ја изработи на годинeшниот 3Djam, во организација на Motion Leap. Играта изгледа одлично и е една од ретките игри со виртуелна реалност кои излегуваат од регионот. Dark-1 е тим на Кристијан Трајковски, Марко Зарев, Филип Чаушидис и Симон Стојановски, кои последниве години се истакнуваат како иноватори […]

Прочитај повеќе

Duo Bombs е првата видеоигра на македонското студио Noxon Games. Студиото е основано од двајца браќа, студенти на ФИНФКИ, Усамедин и Денис Нухији, кои велат дека работат на Duo Bombs активно веќе два. месеци. „Моментално работиме на подобрување на гејмплејот и дизајнот. Имаме уште една недовршена игра која планираме да ја довршиме понатака. Инаку ние […]

Прочитај повеќе

Се случи мало чудо на 10-ти ноември. Најголемиот порно сајт Pornhub изгуби 10% oд своите 60 милиони посети поради видеоигра. Тој ден излезе Fallout 4 и се чини дека имаше поголемо влијание врз порно индустријата отколку било што друго.

Прочитај повеќе

Македонската е-спорт заедница конечно е пораздвижена. Главна причина за ова се момците од Dota2MK кои ја најавија втората сезона на македонската Dota 2 лига. Новата сезона има промени, па наместо досегашните две лиги сега ќе има само една лига со 18-тима кои ќе се натпреваруваат во бодови освоени со победи и нерешени резултати. По завршувањето […]

Прочитај повеќе

Second Life е игра сместена во виртуелен свет, налик на онлајн Sims, во кој „живеат“ над 900.000 корисници, односно нивните ликови сместени во куќи, дотерани со виртуелни добра кои се продаваат на онлајн пазар на кој се излистани над 3,5 милиони виртуелни работи. Најинтересното од тоа е што Second Life е игра креирана во далечната […]

Прочитај повеќе

Blizzard го објави првиот трејлер на Warcraft the Moviе. Сега треба да нестрпливо да го дочекаме филмот за најголемата MMO игра која има над десетици милиони фанови ширум светот.

Прочитај повеќе

Доколку мислите дека 2 милијарди долари се премногу за Minecraft, подгответе се за поголемо изненадување. Activision е нов сопственик на King Digital Entertainment, студиото зад Candy Crush, за кое исплати 5,9 милијарди долари. Activision имаат куп наслови на располагање – од легендарните Diablo, Starcraft и Warcraft, па сѐ до Call of Duty, Destiny, Blur, Guitar […]

Прочитај повеќе

Duo Spheres е македонска видеоигра за Android која ќе ви помогне при фокусирањето, мултитаскингот и ќе ви ја зголеми отпорноста на стрес. Duo Spheres е дело на гејминг студиото на Lynx Animation, кое пред сѐ работи на анимирани филмови, но и на уште една видеоигра „Џон Вардар против галаксијата“. „Со играта влегувате во тест кој […]

Прочитај повеќе

Празници се ближат, а со тоа и сезона кога ќе се објавуваат најновите трејлери за најновите игри. Sony и EA веќе ја отворија сезоната со нова реклама за Start Wars Battlefield, која изгледа фантастично и се игра со чувството за носталгија по фантастичниот филм од 1977.

Прочитај повеќе

Има дваесет тимови поделени во две лиги, но само еден може да биде шампион на Македонија во Dota 2. По првата сезона, шампиони се Global Challengers кои ги победија The Underdogs со резултат од 3:1 во големото финале што се одржа минатиот викенд во Струмица. Финалето го проследија во живо околу 200 гледачи, што е […]

Прочитај повеќе