Првата македонска видеоигра конечно има дата на издавање. Excubitor, ќе биде достапна од 26 мај на Steam за Windows, Mac и Linux. Excubitor е дело на скопското студио Tesseract Interactive кои ќе ја издадат играта со помош на Kasedo Games. Студиото е еден од ретките македонски проекти кои успешно го поминале патот од хоби, до […]

Прочитај повеќе

Првата игра на Nintendo за Android и iOS, Miitomo покажува како влезот на јапонската компанија може да го загрози приматот кој го имаат Zynga, EA Games и другите издавачи, вели Surveymonkey. Иако не станува збор за класична видеоигра, туку повеќе наликува на експеримент, сепак Miitomo е хит, и е една од најпопуларните апликации за преземање, […]

Прочитај повеќе

По Diablo 3 и World of Warcraft кои се ретки игри кои имаа официјални полноќни лансирања во Македонија, тимот на GG.mk најавува уште еден кул гејминг настан. Третото продолжение на Dark Souls ќе има официјално лансирање и во Македонија. Настанот ќе се одржи на 12 април во продавницата на Галерија во Skopje City Mall. Освен […]

Прочитај повеќе

Една од најпопуларните видеоигри, Dota2, ќе стане уште повозбудлива за следење. Последниот DotA International турнир имаше публика од 20 милиони следачи, некои на стадионот, поголем дел на стримовите. Но, со виртуелната реалност сите ќе добијат можност да се внесат во играта, и да прегледуваат мапи, борби и статистика на тимовите. Од она што може да […]

Прочитај повеќе

Snapchat повеќе не е најсимнувана апликација за iOS во САД, а најверојатно уште поголемо изненадување е апликацијата која ја замени – Miitomo од Nintendo. Интересно е што ова е првата игра за мобилни од Nintendo, која по 3 милиони преземања стана инстант успех. Иако не станува збор баш за класична видео игра, ова не ги […]

Прочитај повеќе

Најдобриот македонски DotA 2 играч, Мартин Саздов – Сакса, ќе биде дел од тимот на Digital Chaos за турнирот ESL One во Манила. Digital Chaos ќе тренира за турнирите во САД, на кои доколку победи ќе се квалификува како претставник на САД. Доколку успеат да се пласират, финалето на турнирот ќе се одржи во Манила, […]

Прочитај повеќе

Smite, LoL, DotA 2… MOBA игрите имаат ист принцип на играње – ако научите една, ќе знаете да ги играте сите – но се разликуваат според гејминг механиката и најчесто според дизајнот. Но, ако сакате да дознаете повеќе за нив, можеби треба да ја погледнете последната епизода на MKD20 во која се дискутираат најпопуларните MOBA […]

Прочитај повеќе

Креаторите на првата македонска хорор видеоигра повторно ќе се обидат преку краудфандинг да соберат пари за да ја завршат својата игра. Поучени од претходниот обид, тимот составен од шестмина млади програмери и дизајнери претстави демо со кое ќе може да се тестира играта. Wounded е проект на македонското инди студио Workbench Entertainment, водено од Бојан […]

Прочитај повеќе

Српското студио Nordeus ја најави новата верзија на играта со која го освоија фудбалскиот свет, Top Eleven. Новитет сега се нови и подобрени опции за тренинзи со која играчите имаат додатни можности за менаџирање, а со тоа и поголема контрола над тимот. Тренинзите овозможуваат неколку бенефити: индивидуален развој на фудбалерите, бонуси за нападот, одбраната, кондицијата […]

Прочитај повеќе

Дали Универзумот се поклопи за да ги донесе најдобрите игри пред десетина години, па сега фали креативност? Оваа интересно прашање ја отвори шеснаесетата епизода на емисијата за игри, GG.mk, но пред да дискутираме дали „WoW, Dota, Lol и CS ни ја е*aa мамата“, можеби е попаметно да го проследиме интервјуто со Енди Мијолкоски. Енди е […]

Прочитај повеќе

Нов трејлер на World of Warcraft the Movie, филм по истоимената видеоигра на Blizzard. Играта е најдобриот MMO со над 12 милиони претплатници во своите најдобри времиња. Филмот доаѓа пред новото шесто продолжение на играта која е стартувана уште во 2005-та година.

Прочитај повеќе

Microsoft сега освен оригиналната видеоигра во своја сопственост ја има и верзијата на Minecraft за училиштата. Компанијата објави дека сега се сопственици на играта која се игра во над 7.000 училници во 40 држави. Апликацијата би требало да му помогне на Microsoft повторно да се наметне во училиштата, откако последниве години Apple и Google претставија […]

Прочитај повеќе