Хорор играта на македонското студио за видеоигри Workbench Entertainment, Wounded има нов трејлер. Можеби поважно, по неуспехот на „crowdfunding“ проектот се загриживме дека играта е откажана, но Wounded не само што продолжува, туку излегува на првата половина на 2017. Повеќе податоци за Wounded на facebook-страницата или на нивниот YouTube канал.

Прочитај повеќе

Добри вести за љубителите на ТВ серијата Stranger Things и ретро видеоигрите. Инди девелоперите Infamous Quest креираа point&click авантура базирана на хит серијата на Netflix. Со оглед на сензибилитетот на серијата се чини дека изборот на жанрот и изгледот на играта е полн погодок. За жал, видеоиграта следи еден мал дел од серијата, а играчот е во […]

Прочитај повеќе

Видеоиграта на српското студио Moonburnt, COLUMNAE: A Past Under Construction успешно ја заврши својата kickstarter-кампања. Во текот на кампањата играта собра 41.000 евра, од над 1.000 поддржувачи. Играта веќе надмина уште еден предизвик, откако претходно успешно ја заврши Steam Greenlight кампањата. Дејствието на играта е сместено во „steampunk“ универзум во свет во кој по катастрофален […]

Прочитај повеќе

Откако Pokemon GO покажа дека проширената реалност е исклучително заразна, новата игра на Google Verne: The Himalayas покажa дека прошетките во виртуелната реалност може да бидaт и едукативни. Во играта корисниците ги разгледуваат вистинските Google мапи играјќи со симпатичниот Verne. Играта официјално не е достапна за Македонија, па ако сакате да ја тестирате ќе мора да пронајде […]

Прочитај повеќе

World of Warcraft: Legion e шестото продолжување на култната MMO игра која се игра веќе 11 години. Legion сепак за Blizzard и за милионите играчи ќе биде клучна експанзија – или ќе ја врати WoW меѓу најпосакуваните игри, или конечно демоните ќе ѝ стават крај и ќе му дозволи на Blizzard да се фокусира на […]

Прочитај повеќе

Носталгијата и проширената реалност си го направија своето. Pokemon Go го освои светот и сега има повеќе играчи дневно кои ловат покемони од сите други друштвени мрежи. Играта, која може да ја играте и во Македонија ако симнете APK фајл за Аndroid од интернет, придонесе акциите на Nintendo да пораснат за 50 отсто на берзата, […]

Прочитај повеќе

Pokemon повторно ја освои публиката. Во регионите каде е достапна, новата апликација на Nintendo ги зазема првите места по преземања на AppStore и Google Play, и бројот на дневни активни корисници веќе го надмина Tinder, а најверојатно наскоро ќе го надмине и Twitter. Pokemon GO комбинира носталгија по цртаниот филм и проширена реалност за да […]

Прочитај повеќе

BOB RG 42 е видеоигра креирана од македонското студио Karton Games, составено од двајца 20 годишни ентузијасти, Ферди Јајаи и Никола Ванчоски. Ферди е задолжен за графиката, а Никола за програмирањето. „Ова ни е прва игра што стигнала до Steam, претходните игри беа прототипи и game jam игри. Играта засега е само на Steam, a понатаму размислуваме […]

Прочитај повеќе

Се чини дека успешните милијардери немаат недостаток од чудни идеи, или можеби сепак ова важи само за директорот на SpaceX и Tesla Motors. На Code Conference 2016 конференцијата која се одржува во Калифорнија, Илон Маск рече дека можеби сите живееме во симулација. „Пред 40 години го имавме Pong, два правоаголника и точка. Денес 40 години […]

Прочитај повеќе

Изградете кули, уништете ги непријателите, спасете ја базата, надградете го бродот. Ова накратко e Excubitor, нова македонска игра која може да ја купите на најголемата дигитална продавница за игри, Steam. Креирана од Tesseract Interactive, тим од гејминг ентузијасти за кои креирањето игри беше првин хоби, Excubitor е еден од ретките успешни стартапи кои го поминаа […]

Прочитај повеќе

По долгото чекање, и официјално излегува Excubitor, првата македонска игра која беше одобрена за продажба од Steam. Студиото Tesseract Interactive закажа забава на 26-ти мај по повод лансирањето на својата прва игра, на која се поканети сите македонски гејмери, гејминг ентузијасти и креатори на игри. Освен дружење и размена на искуства за играњето и креирањето […]

Прочитај повеќе

Blizzard сигурно не очекуваше да добие петиција потпишана од 250.000 луѓе откако го изгаси приватниот сервер Nostalrius. И покрај противењето на компанијата, сепак постои огромна заедница која не сака да ја игра модерната World of Warcraft, туку оригиналот познат како WoW Vanilla, објавен во далечната 2004-та годинa. Има огромен број на фанови кои играат преку […]

Прочитај повеќе