Одите на сервис за телефонот, а пријателски настроениот сервисер ви кажува дека ви инсталирал специјална апликација само за вас. Хакерската апликацијата овозможува да ги гасите светлата, да отклучувате автомобили, да ги вклучувате алармите или да подигнете колку пари сакате од банкомати. Звучи навистина интересно, како од некој сајбер-панк филм, но засега станува збор единствено за […]

Прочитај повеќе

Инспирирана од оптичките илузии на М.К. Ешер, Monument Valley нема да ве остане рамнодушни со својот гејмплеј и прекрасните илустрации; сега и на Android паметните телефони и таблет компјутери. По првиот месец, во кој беше симната над 500.000 пати на iPhone и iPad, Мonument Valley генерираше над 2 милиони долари профит од iPhone и iPad, […]

Прочитај повеќе

Еxcubitor, игра на македонското студио Tesseract Interactive кое започна како хоби, а се претвори во стартап во која се инвестирани 30.000 евра, сега е достапна да се симне и тестира. Играта е top down shooter кој тежи 500MB и иако е во алфа ваза и далеку од конечната верзија, изгледа одлично и е забавна за […]

Прочитај повеќе

Pixel Press е апликација за iPad која овозможува креирање на видеоигри едноставо со нивно цртање на лист хартија и фотографирање на шемата. Апликацијата сега е далеку поблиску до финален продукт од последнот пат кога пишувавме за неа, и во моментов бесплатно може да ја преземете бета верзијата на апликацијата за iOS, а наскоро и за […]

Прочитај повеќе

Улогата на безмилосниот и контраверзен политичар Френсис Ундервуд на Кевин Спејси во хит серијата House of Cards не само што му донесоа куп номинации за ТВ награди, туку не остана незабележана од Activision кои му ја доделија улогата на антагонист во следната Call of Duty:Advanced Warfare. Call of Duty: Advanced Warfare ќе биде сместена во […]

Прочитај повеќе

Хрватското студио за изработка на видеоигри Ironwаrd успешно ја заврши својата Kickstarter кампања, собирајќи 60.836 долари oд 1.504 поддржувачи, што е повеќе од 10.000 долари од побаруваната сума за креирање на својата игра The Red Solstice. The Red Solstice e кооперативна игра во која можат да учествуваат осум играчи кои ќе треба да ги искористат […]

Прочитај повеќе

Најпопуларната стратешка видеоигра Civilization го најави новото продолжение – Civilization: Beyond Earth е следната итерација на популарната игра, а најавена е за оваа есен за PC, Mac и Linux. Civilization: Beyond Earth како што навестува насловот играта за прв пат ќе се откаже од своите корени и играчите своите потези ќе ги влечат на нова […]

Прочитај повеќе

Тhe Seed, новата игра на тимот зад Misery мoдот, успеа со помош на краудфандинг заедницата на Kickstarter да ги собере потребните 15.000 фунти од над 600 контрибутори за да биде финализирана. Во тимот зад The Seed и Misery е и Дамјан Цветков-Димитров кој го користи Скопје како инспирација за пост-апокалиптичнaтa источна-европска aтмосфера во игрите. За […]

Прочитај повеќе