Top Eleven Football Manager секако е најпопуларниот наслов на Nordeus, но компанијата не сака да остане препознатлива по само една игра. Недамна на App Store и Google Play се појави и нивната нова игра Heroic – Magic Duel. Ако не го следите насловот овојпат не станува збор за спортска симулација туку своевидна стратешка игра наменета […]

Прочитај повеќе

Гејминг преку облак не е нова идеја и веројатно има барем десетина сериозни компании кои во некој период последниве 10 години најавиле сопствена платформа. Најново име на листата е Shadow, компанија од Сан Франциско. За играње на облакот на Shadow е потребен не баш моќен Linux компјутер наречен Ghost. Со овој компјутер корисникот се поврзува […]

Прочитај повеќе

По се изгледа следната генерација игри за паметни телефони е тука. По Pokemon Go, најавени се Harry Potter и Jurassic World, двете игри имаат огромни франшизи зад нив и ќе ја освојуваат проширената реалност. За Harry Potter: Wizards Unite најавено е дека излегува во втората половина на 2018 година. Сепак, Jurassic World Alive излегува многу […]

Прочитај повеќе

Mindy е видеоигра која треба да им помогне на децата кои имаат проблемите со концентрацијата. Играта е дело на iOS девелоперот Стефан Бранковиќ и психолог од Шведска, Нана Шпец. Видеоиграта треба да им помогне на децата кои имаат проблем со ADHD нарушување. Mindy е наменета за деца од 7 до 14 години. Во текот на […]

Прочитај повеќе

До следната сезона на Game of Thrones има уште две години. Сепак, од HBO имаат мало изненадување за фановите. Телевизијата ја претстави видеоиграта за мобилни платформи Game of Thrones: Conquest. Официјално играта излегува на 19 октомври, иако веќе е достапна на неколку пазари. Да не се карактерите од Game of Thrones, играта нема да се […]

Прочитај повеќе

Надополнување 30 септември 12:20 Добра вест за сите љубители на хорор игри. Scorn ги собра потребните 150.000 евра за успешно завршување на кампањата. На девет дена пред крајот на кампањата, 4.342 поддржувачи ја поддржаа играта, па Scorn собра 154.175 евра. Некој ден порано сите купувачи можеа го добија демото и можат да видат како ќе изгледа финалната верзија. […]

Прочитај повеќе

Развојот на видеоигри наскоро би можел да добие нова и многу корисна алатка. Институтот за технологија на Georgia Tech креираше вештачка интелигенција која може да креира енџин за видеоигри. Секако станува збор за едноставни игри, но ова се само почетоци. Вештачката интелигенција за помалку до две минути анализа на видео од видеоигра, успеа да рекреира енџин […]

Прочитај повеќе

Ако сте сопственик на NES конзолата, тогаш без сомневање се сеќавате на Duck Hunt. Играта беше единственатa која доаѓаше со конзолата, а можеше да ја играте со пиштолот. Играта не беше премногу сложена. Патките излетуваат од грмушките, а играчот го насочува пиштолот и пука, и така до недоглед. Добра вест е дека има нова игра […]

Прочитај повеќе

Apple најави настан на 12 септември. Во фокусот без сомневање е новиот iPhone, кој излегува 10 години по првиот телефон. Сепак, можеби најинтересно е да се видат можностите на проширената реалност на iOS. Веќе се достапни повеќе апликации, а еден куп може да разгледате на TechCrunch. Сепак, видео играта Arise од Climax Studios можеби најдобро […]

Прочитај повеќе

Hellblade: Senua’s Sacrifice е е една од најочекуваните игри за месец август. Со нејзиното неодамнешно излегување, повеќето гејмери беа соочени со исклучително напната гејмплеј механика. Имено, доколку умрете доволно пати, ќе настапи целосна смрт, сејвовите ќе се избришат и ќе мора да почнете со играњето од почеток. Ваквиот permadeath систем е осмислен со цел да […]

Прочитај повеќе

Сигурно има куп видеоигри кои ја истражуваат вселената, сепак Space Odyssey е првата игра на Нил Деграс Тајсон. Во моментов играта е на Kickstarter и има собрано околу половина од потребните средства. Space Odyssey е повеќе едукативно искуство отколку класична видеоигра. Секако дека ќе биде забавно, но на г. Деграс Тајсон му е поважно играта да […]

Прочитај повеќе

Македонската филхармонија на 1.јуни приредува еден интересен настан кој ќе се одржи во новата концертна сала. Станува збор за симфониски концерт под наслов „Видеоигра“, на кој ќе биде изведена музиката од најпознатите видео игри како: Final Fantasy, The Legend of Zelda, Super Mario, Angry Birds, Grand Theft Auto, Battlefield, Pokemon, Tetris, World of Warcraft… Концертот ќе […]

Прочитај повеќе