Vip го донесе во Македонија првиот телефон од Nokia кој ќе работи на Windows Phone 7 Mango платформата. Nokia ја прифати WP7 платформата како основна за своите уреди, заменувајќи го Symbian, по договорот со Microsoft од пред една година. Nokia го претстaви Lumia 800 во ноември 2011-та, и до сега продаде над еден милион вакви […]

Прочитај повеќе

Android тимот на Google во блог пост ги потсети програмерите дека копчето Menu ќе го снема, а на долниот дел од телефонот ќе останат другите три копчиња: Back, Home и Recent Apps. Сега со новата 4.0 верзија или попозната како Ice Cream Sandwich ќе нема потреба од Menu копче. Оваа промена всушност беше испробана со […]

Прочитај повеќе

Аndroid доби портал преку кој програмерите ќе се едуцираат за како треба да изгледаат Android апликациите, започнувајќи од типографија, палети со бои, и интеракции со интерфејсот. Целта на Google е да се добие поквалитетно корисничко искуство. Мобилната платформа има околу 400.000 апликации, но проблемот со нив е што голем дел се бесплатни и неквалитетни, често […]

Прочитај повеќе

Google ќе им постави услов на производителите да ја вклучат темата Holo во сите идни Android уреди кои ќе работат на новата верзија Ice Cream Sandwich. Производителите не мора да ја користат темата на уредите, но ќе мора да ја имаат додадено за избор. Програмерите ќе можат да направат апликацијата да бара да се користи […]

Прочитај повеќе

По само три години откако Google ја претстави првата 1.1 верзија на мобилниот оперативен систем, Android веќе е сериозен играч на пазарот на паметни телефони, и од него се очекува да стане и доминантната платформа. Прашање на време е само кога ќе го помине iOS во бројот на апликации, моментално Android има околу 300.000 апликации, […]

Прочитај повеќе

Google го ослободи кодот на најновата верзија на Android, 4.0, или популарно познат како Ice Cream Sandwich. Ова е доста интересен потег од страна на Google кој претходно одбија да го објават кодот на Honeycomb, верзијата за таблет компјутери, велејќи дека причината за тоа е дека производителите би го користеле и за телефони и со […]

Прочитај повеќе

Новата верзија на Android оперативниот систем, Ice Cream Sandwich, ќе го претстави препознавањето на лице како метод за заклучување и отклучување на телефонот. Но иако идејата е доста интересна и забавна, ќе можете да му правите лица на телефонот за да го отклучите, Face Unlock опцијата всушност и не е толку безбедна, откриваат дечките од […]

Прочитај повеќе

Главниот човек на HTC, Питер Чоу, најави дека тајванската компанија наскоро ќе се вклучи во пазарот на таблет компјутери, и дека од наредната година ќе вложи во земјите во развој исто колку што вложува и во развиените земји. На својата Facebook страница пак, компанијата ги објави плановите за надградување на своите паметни телефони со новата […]

Прочитај повеќе

Google одлучи да ја освежи мобилната верзија на Google+ наменета за оперативниот систем Android. Причина за ова освежување е новата верзија на Android, Ice Cream Sandwich, која треба да се појави наскоро. Подобрената Google+ апликација е збогатена со нов интерфејс, подобрени нотификации, подобри перформанси, штедење на батерија, подобрени и зголемени фотографии, и многу нови карактеристики. […]

Прочитај повеќе

Главниот за мобилната платформа на Google, Енди Рубив вели дека Android таблет компјутерите не се толку лоши, всушност ги има околу 6 милиони ширум светот од најразлични производители. Сепак, тој потенцираше дека „има“ но не и дека се продадени сите тие таблет компјутери. Споредено со конкуренцијата, а тоа е iPad, Apple има продадено 40 милиони […]

Прочитај повеќе

Еден оперативен систем да владее со сите! Дали Ice Cream Sandwich ќе биде решението на Google да се справи со фрагментацијата на Android пазарот? Новата верзија на мобилниот оперативен систем е наменета токму за тоа, да работи и на паметните телефони и на таблет компјутерите. „Креиравме нов фонт што е оптимизиран за HD екрани и […]

Прочитај повеќе

Откако првично ја одложија конференција на која ќе ја претстават новата верзија на оперативниот систем Android, Ice Cream Sandwich, Google и Samsung официјално повторно ја закажаа на 19 октомври во Хонг Конг. Конференцијата ќе биде во живо прикажана на официјалниот YouTube канал на Android. Покрај претставувањето на новиот Android Ice Cream Sandwich, на конференцијата се […]

Прочитај повеќе