Откако објави дека сега има над една милијарда активирани Android уреди, Google ги објави и новите статистики за кои верзии на Android се користат најмногу, кои откриваат дека Google полека го решава проблемот со фрагментацијата. Повеќе од 66 отсто од уредите работат на 4.0+ верзиите на Android, односно 21,7 отсто на 4.0 Ice Cream Sandwich […]

Прочитај повеќе

Google ги објави најновите статистики за застапеноста на Android кои откриваат дека најновиот Android 4.1 Jelly Bean, со 37,9 отсто, конечно стана и најкористената верзија. Jelly Bean го надмина застарениот Android 2.3 Gingerbread, кој сè уште држи 34,1 отсто. Но, иако овaa верзија од 2011-та година се наоѓа на огромен број на постари модели на […]

Прочитај повеќе

Има добри вести од Android заедницата. Верзиите на Jelly Bean 4.1 и 4.2  конечно ја надмина границата од 10 отсто на телефоните. Ice Cream Sandwich пак со 29.1 отсто е блиску до 30 проценти присутност на телефоните. За жал Gingerbread сè уште е најупотребувана итерација на Android, но сега за прв пат по долго време, под 50 […]

Прочитај повеќе

Иако имам малку застарен паметен телефон, кој веќе баш и не делува така паметно, но си ја работи работата за што е наменет, иако на моменти знае и да закочи во некоја операција. Факт е дека паметните телефони ги користиме секојдневно во нашите животи и никаде не тргнуваме без нив, но како и сите останати […]

Прочитај повеќе

Само пред недела дена Google оптимистички ја најави новата верзија на својот мобилен оперативен систем. Android 4.1 Jellybean со сите свои новини е потготвен да го освои светот. Но, дали светот е потготвен за него? По осум и пол месеци откако беше претставан Ice Cream Sandwich, оваа верзија за прв пат е инсталирана на само […]

Прочитај повеќе

Google ја претстави новата верзија на мобилниот прелистувач Chrome за Android која сега има неколку нови, интересни и неопходни опции. За жал за многимина Android корисници, овој прелистувач работи само на Android 4.0 Ice Cream Sandwich верзија. Но, доколку имате уред што работи на најновата верзија, тогаш очекувајте ги следниве новини: може да отворите декстоп […]

Прочитај повеќе

Најновиот 9,7-инчен таблет компјутер од Lenovo има екран со 1024 x 768 резолуција, има 1,3 мегапиксели предна камера, нема задна камера, има четири звучници од страна, и има micro-HDMI, microSB и microUSB портови. Интересно нема детали на каков процесор работи овој таблет компјутер, иако од претходно се шпекулираше дека е на nVidia Tegra 2 и […]

Прочитај повеќе

HTC најави дека Android 4.0, попознат како Ice Cream Sandwich, ќе биде достапен на неколку нови нивни модели на паметни телефони. Ова е листата на уреди, а кога ќе ја добиете надоградбата ќе зависи од земјата и операторите кои најверојатно ќе сакаат да ја локализираат верзија на македонски јазик. HTC Amaze 4G HTC Desire S […]

Прочитај повеќе

Главниот инжинер за Android, Енди Рубин откри дека дневно се активираат неверојатни 850.000 Android уреди. Активациите се однесуваат на уникатите ID броеви на уредите, не и нивното ресетирање или препродавање. Тој исто така додаде дека во светот вкупно постојат 300 милиони Android уреди. Од нив само 12 милиони се таблет компјутери, што говори многу за […]

Прочитај повеќе

Pro верзијата има целосен редизајн според дизајн препораките на Google, вели Иван Димовски, креатор на Наполни си. За бесплатната Android апликацијата пишувавме претходно. Таа служи за лоцирање на сите бензиски пумпи блиски до локацијата на возачот. Содржи и опција за статистика и калкулирање на колку бензин е наполнето. Новата Pro верзија ќе биде и основната […]

Прочитај повеќе

Samsung го претстави својот нов 7-инчен таблет компјутер Galaxy Tab 2 кој ќе работи на најновaта верзија на oперативниот систем Android, позната како Ice Cream Sandwich. Изненадувачки Galaxy Tab 2 хардверски не е ништо подобар од претходникот Galaxy Tab 7.0 Plus. И двата имаат 1 GHz dual-core процесор (од различен производител), 3 мегапиксели камера, 1 […]

Прочитај повеќе

По четири години откако Chrome беше претставен за десктоп компјутерите, Google ja oбјави и мобилната верзија на веб прелистувачот која ќе работи ексклузивно на Ice Cream Sandwich. Точно така. Доколку нeмате Galaxy Nexus кој работи на Android 4.0, тогаш ќе мора да почекате за надоградбата и можноста да сурфате преку мобилен на Chrome. „Како и […]

Прочитај повеќе