Гостин на Дарко Булдиоски во ова издание на #Комкаст му е Игор Трајковски, основач и администратор на time.mk. Темата е супер интересна – Aлгоритми и како тие влијаат на општеството. Г. Трајковски во поткастот објаснува кои се најголемите проблеми и предности на алгоритмите. Предизвиците да се креираат добри алгоритми кои истовремено ќе бидат и транспарентни […]

Прочитај повеќе

Што е Dark Social и како да ја забиколите темната страна на социјалните медиуми? Дарко и Дарјан ќе ви го осветлат патот.

Прочитај повеќе

По подолга пауза, #Комкаст се враќа, но во изменет состав. Повторно ќе го гледаме Дарко како зборува за all things marketing, овој пат придружуван од Дарјан Раденковиќ. Во првата епизода од втората сезона се зборува за улогата на маркетинг луѓето во креирањето на корпоративна веб страна.

Прочитај повеќе

Надополнување, 10 октомври 12:40 Почетокот на новата сезона на ГГ.ТВ е поместен една недела. Наместо 16 октомври првата епизода ќе можеме да ја видиме на 23 октомври.   Добри вести за сите љубители на гејмингот од Македонија, единствената емисија за гејминг, видеоигри и хардвер се враќа од следната недела. Новата сезона доаѓа без премногу промени, […]

Прочитај повеќе

Со мало доцнење ја пренесуваме 17 епизода на ГГ.МК. Епизодата e посветена на најдобрите игрици за паметни телефони. Сепак епизодата  отвора со разговор за Steam и виртуелна реалност, WoW токен и Overwatch. Најдобрите игри на мобилни според GG.mk се: Seven Mages, Super Sonic Surge, Aldo’s Adventure, Dunwell, Starknight. Кога ААА игрите се во прашање, Conan: Exiles […]

Прочитај повеќе

Петар Ниновски е гостин во новиот #Комкаст, подкаст на Дарко и Митко за дигитален маркетинг, друштвени мрежи и кул веб сервиси. Петар е основач на нов македонски стартап Brainster.co, кој претстави фантастична идеја да го претвори целиот град во училница. Brainster е стартап кој креира заедница на предавачи и луѓе што сакаат да научат практични […]

Прочитај повеќе

Дарко и Митко ја стартуваат новата година со нова епизода од нивниот видео подкат #Комкаст во кој дискутираат куп интересни интернет теми, меѓу кои и дигиталниот маркетинг. Оваа шеснаесетта епизода се дискутираше за односот меѓу квалитетната содржина и рекламите, кои не може да функционираат едно без друго. Нудење добра содржина без да понудиш простор за […]

Прочитај повеќе

Што нѐ очекува во 2016-та година? Во најновата епизода на #Комкаст, видео подкастот на Дарко Булдиоски од New Media MK и Митко Цабевски од U:plug, Дарко зборува за стартапи и Western Balkan Startups, но и за гласот на потрошувачите што ќе биде слушнат и брендовите кои ќе мора да размислуваат како да комуницираат преку чет […]

Прочитај повеќе

MKD20, новиот гејминг подкаст ја објави својата трета епизода на YouTube. Подкастот оди премиерно на Twitch секоја среда во 21:00 часот, а снимките се реобјавуваат на YouTube. Подкастот рецензира нови и популарни игри, и во оваа епизода започнува со Paragon, нов MOBA наслов кој изгледа фантастично, и ако ги исполни очекувањата ќе биде сериозна конкуренција […]

Прочитај повеќе

#Комкаст е видео подкаст кој едноставно мора да го следите, бидејќи е воден од двајца пионери на македонската ИТ сцена – Дарко Булдиоски и Митко Цабевски. Дарко е основач на маркетинг агенцијата New Media Mk и сигурно сте чуле за AllWeb, конференцијата за дигитален маркетинг која ја организира. Митко има долгогодишно корпоративно искуство, но го […]

Прочитај повеќе

GG, највениот видео подкаст за гејмери направен од гејмери, стартува краудфандинг кампања со која се надева дека ќе собере доволно пари за опрема, и конечно да стартува нудејќи им вистинска гејминг емисија на заедницата, каква што немало во Македонија „уште од 1998-ма година“. Идејата е да се креира видео подкаст кој малку попрофесионално ќе се […]

Прочитај повеќе