Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, шесто издание. Battleborn го воведе и 26-тиот херој, роботот Kid Ultra. Ликот е бесплатен за сите сопственици на сезонската пропусница, а за сите останати е достапен од 3 ноември. Се шушка дека играта, исто како и Evolve, би […]

Прочитај повеќе

На 18-ти септември, со почеток од 18.30 часот на плоштад Македонија во Скопје, Македонски Телеком ги повикува сите Pokemon ловци и тренери да си ги одмерат силите. Мислиш дека си добар Покемон ловец? Освоj го покемон Gym-от и освој смартфон! Знаеш да фрлаш покеболс? Покажи колку си прецизен и добиј подарок! Постои Покемон кој не го […]

Прочитај повеќе

Парламентарните избори во Хрватска ја мотивираа хрватската телевизија N1, да издаде сопствена Android видеоигра. Играчите на PolitikoN1 GO наместо покемони, треба да ги соберат сите хрватски политичари. „Мотивирани од еуфоријата за лов на покемони, сфативме дека истата идеја можа да се искористи и за забава на локално ниво, но и за едукација за изборите, заради ова во […]

Прочитај повеќе

Лудилото кое го зафати светот предизвикано од носталгија и проширена реалност, Pokemon Go за само еден месец, на Ninantic им донесе 200 милиони долари. Видеоигрите за паметни телефони и рачни конзоли „тежат“ 36,9 милијарди долари. Pokemon Go е една од најпопуларните апликации за телефони, а само во јули играта заработуваше над 10 милиони секој ден. Претходните […]

Прочитај повеќе

Откако Pokemon GO покажа дека проширената реалност е исклучително заразна, новата игра на Google Verne: The Himalayas покажa дека прошетките во виртуелната реалност може да бидaт и едукативни. Во играта корисниците ги разгледуваат вистинските Google мапи играјќи со симпатичниот Verne. Играта официјално не е достапна за Македонија, па ако сакате да ја тестирате ќе мора да пронајде […]

Прочитај повеќе

Куп играчи кои не сакаа да чекаат и да се замараат со потрагата на покемони, најчесто од богатите држави од Блискиот Исток, сега можат да купат PokemonGo профили за илјадници долари oд Ebay. Лудилото Pokemon Go се претвори во фантастичен бизнис, каде најбрзите и највештите можат да продатат профил на eBay за неколку илјадници долари, […]

Прочитај повеќе

Еден #TBT на доста актуелна тема, но со локален спин. :) Повеќе: Pokemon Go го привлече интересот на McDonald’s и други брендови Мора да ги фатите сите! Pokemon повторно го полуде светот

Прочитај повеќе

Дали Nintendo конечно го откри рецептот за одлична игра за паметни телефони – алтернативна реалност. Компанијата ја најави Pokémon Go видеоигра за iOS и Android. Доколку сте гледале барем една епизода на цртаниот, веројатни ви е јасно дека станува збор за речиси совршен спој. Во цртаниот тренерите на покемоните одат насекаде низ светот барајќи ги […]

Прочитај повеќе

Google секогаш имал одлични првиаприлски шеги, па не воопшто чудно што оваа година се обидоа да направат епска потрага по митските Покемон ширум светот. Покрај шегата, идејата е да се испромовира и проширената реалност, дека ќе може да го видите покемонот преку камерата на телефонот како скока на најразлични и опасни места во светот. Но, […]

Прочитај повеќе