Судскиот спор за нарушување на угледот на претседателот на Турција, дојде до разрешница. Основниот суд Скопје го прогласи за виновен Е. А. за навреда на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган. Судскиот процес започна на барање на Амбасадата на Турција во Македонија. Осудениот е со две државјанства, македонско и турско. Лицето Е.А. е осудено на […]

Прочитај повеќе

Амбасадата на Турција во Македонија поднесе тужба поради искажана навреда на друштвени мрежи. Тужбата е за лицето со иницијали Е. А. кое има двојно државјанство: на Република Македонија и на Република Турција. Тужбата е за користење на иронични, навредливи и несоодветни зборови, пренесува Anadolu Agency. Со ова обвинетиот преку својот профил на друштвена мрежа наштетил […]

Прочитај повеќе

Tурските власти повторно ги разгневија интернет корисниците и меѓународната заедница со блокирање на YouTube, само два дена откако беше тргната забраната на Twitter. Овојпат власта предводена од премиерот Реџип Таип Ердоган, кој недомна изјави дека „ќе го избрише Twitter“ и дека не треба да им се верува на друштвените мрежи бидејќи на „нив се шират […]

Прочитај повеќе