Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган на рамаданската вечера во петок, најави дека Uber е „готов“ во Турција. Според г. Ердоган министерот за внатрешни работи веќе ја издал наредбата. „Оваа работа која се вика Uber се појави. Тој бизнис е готов. Не постои повеќе. Ние си имаме такси систем“, вели г Ердоган. Причината за прекинување […]

Прочитај повеќе

Контроверзниот претседател на Турција, Реџеп Таип Ердоган, повторно ќе го цензурира Интернетот. Овој пат блокирана е WikiLeaks, откако страницата објави над 300.000 мејлови и 500.000 документи украдени од серверот на Партија на правдата и развојот. Целата пошта и документи доаѓаат од „akparti.org.tr“ доменот, јави RT. Документите и електронската пошта не се поврзани со групите кои го организираа пучот, […]

Прочитај повеќе

Технологијата која често му пречи на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, овој пат можеби го спаси неговото претседателствување. Вo клучните моменти на војниот пуч кога најголем дел од медиумите се прашуваа каде е г. Ердоган, и започнаа да се јавуваат информации дека побарал азил, претседателот преку FaceTime им се обрати на граѓаните и побара од […]

Прочитај повеќе

Само ден откако беше тргната двонеделната забрана за Twitter, Судот во Анкара им нареди на турските власти да го одблокират и YouTube. Видео сервисот на Google беше забранет под изговор за национална безбедност откако на сервисот анонимно беа закачени аудио снимки во кои се дискутира за можна војна со Сирија. Според судот, 15 видеа ќе […]

Прочитај повеќе

Забраната на Twitter е против слободата на изразувањето, порача Уставниот суд на Турција кој им нареди на провајдерите да престанат со дво-неделното блокирање на друштвената мрежа. Турција го забрани Twitter на 21 март по наредба на премиерот Реџеп Таип Ердоган кој ги нарече друштвените мрежи како „место за лаги“, откако на нив се најдоа контроверзни […]

Прочитај повеќе

По неколку дневната забрана, Тwitter ќе биде повторно достапен за турските твитерџии. Мрежата беше блокирана изминатиот петок откако на неа беа објавени контроверзни снимки кои ја откриваат корупцијата на властите, и иако премиерот Рецеп Таип Ердоган порача дека ќе „ја избрише“ друштвената мрежа, сепак судот во Анкара нареди да се тргне забраната. Судот се реши […]

Прочитај повеќе