Можат ли видеоигрите да ги едуцираат децата? Ова е прашање на секој родител чие дете е во постојан контакт со новите технологии, вклучувајќи го и дизајнерот Небојша Гелевски – Кома. „Таблетите и мобилните телефони длабоко навлегоа во нашите животи. Оттаму, размислувајќи за новите технологии како нова алатка во осознавањето на светот и недостатокот од едукативни […]

Прочитај повеќе

Tweetbot објави четврта верзија на својата апликација, која веднаш доби позитивни оценки, дури и беше наречена како „најдобриот начин за користење на Twitter на iOS“ од Verge. Станува збор за нова апликација, надградба на постоечката Tweetbot 3, која е универзална и за iPhone и за iPad, но iPad апликацијата овозможува значително поголема функционалност. Најголемата предност […]

Прочитај повеќе

Dodge Hero е нова македонска игра за Android, направена од двајца средношколци што не сакаат да ги именуваме. Можеби се кријат бидејќи нивната игра ќе ве изнервира. Dodge Hero има многу едноставен гејмплеј. Се вртите во круг и се што треба да направите е да кликнете на екранот за да ги избегнете препреките. Но, играта […]

Прочитај повеќе

Hello нова апликација за корисниците со Android телефони која ги ги поврзува Facebook профилите со повиците. Hello е поврзан со Facebook па можете да видите кој ве бара, да ги блокирате непожелните телефонски проеви или да барате луѓе и места, вели тимот за Facebook Messenger кои ја направија апликацијата. Hello ги презема информациите од друштвени […]

Прочитај повеќе

Gitskarios for Github e Android апликација од Alorma, која привлече интерес од GitHub заедницата откако беше повлечена официјалната Github апликација од Google play. Според дел од корисниците, станува збор за апликација која е подобра од официјалната GitHub апликација. (Фала до Александар што сподели линк) ping @itcommk https://t.co/1Bu43iCjs9 — Ниневски (@aleksandar_9) April 10, 2015 Токму ова […]

Прочитај повеќе

Mobidonia е македонски стартап на Даниел Димов која овозможува едноставно креирање на мобилни апликации за iPhone, iPad или Android уред. На сервисот работи три години и тоа потополно сам. Идејата зад апликацијата доаѓа од секојдневните практични предизвици со работа на апликации. „Јас најпрво бев Android програмер. Работев како фриленсер и речиси сите клиенти посакуваа да […]

Прочитај повеќе

Не Мрази е нова бесплатна македонска апликација од студиото Education Through Play, која е креирана да помогне во борбата против говорот на омраза на интернет. Мобилната апликација е креирана како додаток на сервисот НеМрази.мк кој е поставен како центар каде корисниците можат да научат како да ја препознаат омразата онлајн. На сајтот и во апликацијата […]

Прочитај повеќе

Хрватската апликација PhotoMath од PhotoPay го надмина Facebook Messenger на американскиот App Store на Apple, и уште поимпресивно, стана најпопуларната бесплатна апликација на американскиот App Store, јави Netokracija. Дел од популарноста на апликацијата секако се должи и на тоа што беше дел од стартап натпреварувањето TechCrunch Disrupt кој се одржа во Лондон, и за неа […]

Прочитај повеќе

Hyperlapse е нова апликација од Instagram која овозможува снимање на видео кое ќе изгледа како да направено од вистински професионалец. Со помош на апликацијата видеата снимени на iPhone изгледаат како да се изработени со опрема која чини 15.000 долари, вели Wired. Наместо скапата опрема тимот на Instagram изработи навистина паметни алгоритми кои ја стабилизираат сликата […]

Прочитај повеќе

Македонија е во жолтата фаза, предупредуваат властите и Android апликацијата Топлотни бранови, која ја користи локацијата за да информира дали регионот е зафатен од топлотен бран, со информации за нивото на опасност и совети за како да се заштитите. Апликацијата може да им користи на сите кои мораат своите дневни обврски да ги извршат под […]

Прочитај повеќе

Играта со проширена реалност на Google, во која како Resistance го спасувате човештвото, или како Enlgithened го еволуирате на повисоко нив, сега е достапна и за iOS. Ingress, која пред половина година беше претставена за Android, ја користи проширената реалност за да ви симулира футуристичка борба во реалниот свет кој што го познавате и низ […]

Прочитај повеќе

Комерцијална банка Скопје објави бесплатна iOS и Android апликација која на нивните клиенти ќе биде како да имаат сопствена експозитура во својата рака, преку која брзо и удобно ќе може да се направи увид до сметките, но и да се прават исплати или трансакции. Останатите корисници, кои не се клиенти на банката, можат да користат […]

Прочитај повеќе