Уредот за виртуелна реалност од Sony, наречен Project Morpheus, изгледа одлично, вели Tech Insider, кој направи интервју со развојниот тим на PlayStation VR. „Најважната работа за виртуелната реалност е дека нема да знаете каква е додека не ја пробате, многу луѓе мислат: ова не е за мене, но не можете да бидете сигурни додека не […]

Прочитај повеќе

Oculus конечно ја заврши финалната верзија на уредот за виртуелна реалност, веќе започна да го испорачува до девелоперите. Хардверот доаѓа со нов SDK 1.0 на кој издавачите ќе треба да ги прилагодат своите игри. Ова е прва верзија на развојната алатка со цела бројка, а последната претходна верзија беше SDK 0.8.   Првите уреди се […]

Прочитај повеќе

Оливер Павличевиќ e српски дизајнер кој сам во својот дом креираше виртуелен холограм, вели Startit.rs. Холограмот ги воодушеви сите, а можеби најмногу го фали Мајк Бучер, уредникот на TechCrunch, кој вели дека „Иднината е веќе тука, но никогаш не им е достапна на сите истовремено“. Станува збор за доказ за концепт кој треба да биде […]

Прочитај повеќе

Дебатата на кандидатите за преседател на САД од Демократската партија, ќе биде пренесувана во виртуелната реалност. CNN смета дека корисниците се подготвени за првиот стрим од виртуелната реланост. За првиот политички настан е одбрана дебатата од Лас Вегас. Настанот е закажан за следната недела на 13 октомври, а CNN за овој потфат започна партнерство со […]

Прочитај повеќе

Една од најпопуларните игри за десктоп Minecraft не само што ќе биде достапна во виртуелната реалност преку HoloLens, туку Microsoft објави дека играта ќе биде достапна и во виртуелната реалност на Oculus. Веста доаѓа на конференцијата за девелопери за платформата Oculus Connect. Minecraft е единствената игра која Microsoft ја презентираше со HoloLens, но под раководство […]

Прочитај повеќе

Новиот тренд, видеа од 360-степени, по YouTube пристига и на Facebook. Видеата пристигаат во „News Feed“, а за сега се достапни за корисниците на Android и веб-верзијата на Facebook, iOS видеата ќе бидат достапни подоцна. За развојот на технологијата Facebook соработува со Oculus VR, а без сомневање оваа соработка ќе ни овозможи и многу поголеми […]

Прочитај повеќе

Следната година ќе започне продажбата на повеќето уредите за вирутелна реалност кои најавуваат револуција во видео игрите, но и во други комерцијални и забавни индустрии. Додека гејмерите со нетрпение го очекуваат Oculus Rift, бизнис сектор и инвеститорите прогнозираат дека овој пазар ќе расте во следните 5 години. Во својата анализата, Business Insider Intelligence, предвидува дека […]

Прочитај повеќе

Oculus на својата конференција во Сан Франциско најави еден куп интересни работи околу виртуелната реалност. Најважната сепак е презентацијата на последната верзија на Oculus Rift – Crescent Bay, која доаѓа на почетокот на следната година заедно со контролерот Touch. Беа претставени и првите игри кои ќе бидат достапни на Oculus Rift VR. Можеби најголемо изненадување […]

Прочитај повеќе

Oculus ја ги објави спецификациите кои се потребни за користење на Oculus Rift сетот за виртуелна реалност. Се чини дека не станува збор за премногу моќен компјутер иако, секако добар дел од компјутерите се под овие спецификации: NVIDIA GTX 970 / AMD 290 или помоќна картичка Intel i5-4590 или AMD еквивалент 8GB+ RAM Компатибилен HDMI […]

Прочитај повеќе

Основачот на Oculus Rift, Палмер Лаки, нема никаков проблем со поврзувањето на нивниот уред со 3Д порнографија. „Oculus Rift е отворена платформа. Немаме контрола над софтверот кој може да се користи на него, а тоа е важно“, вели г. Лаки за Variety. Oculus нема самиот да пласира содржини за возрасни, со оглед на тоа дека […]

Прочитај повеќе

Oculus ја претстави последната верзија на Oculus Rift, и најави дека виртуелната реалност пристига во првата половина од 2016 година. Финалната верзија е базирана на последниот прототип кој го презентираше Oculus, Crescent Bay. Надградбата на прототипот ќе овозможи тој да биде полесен и поудобен, ќе доаѓа со вградени слушалки и нов систем за следење, јави […]

Прочитај повеќе

Нема сомневање дека порно индустријата често е иноватор кога се работи за пренесување на експлицитна содржина. Оваа индустрија беше прва која профитираше од брзиот интернет и можност да се гледаат куп видеа, и ќе биде првата која ќе ја искористи виртуелноста реалност. Дека фантазиите во виртуелната реалност нема да бидат повеќе исти со сегашните, покажуваат […]

Прочитај повеќе