Facebook најави дека од 2023 година за користење на Oculus ќе биде неопходен Facebook профил. Oculus профилите кои се користат во моментов ќе започнат да бидат заменувани овој октомври. Официјално овие профили ќе бидат отстранети на први јануари 2023. Начинот на кој ова ќе биде остварено е следниот. Корисниците кои имаат Facebook и Oculus профили […]

Прочитај повеќе

Oculus Quest е нов уред за виртуелна реалност од Facebook. Она што е најверојатно ќе биде најкарактеристично ќе биде што ова е првиот уред со следење на позициите. Facebook го претстави овој уред пред две години, а оттогаш имаше неколку надградби, од можноста за следење, п се до контролерите. Важно е и што уредот доаѓа со […]

Прочитај повеќе

Платформата за гледање на телевизија во виртуелната реалност на Facebook, Oculus TV и официјално проработи. Станува збор за платформа која овозможува виртуелено приватно платно на секој кој го користи Oculus Go. Ова овозможува своевидно „приватно кино“ за сите кои ја користат апликацијата. Oculus ветува дека екранот кој го гледаат корисниците соодветствува на екран од 460 […]

Прочитај повеќе

Facebook го претстави новиот уред за виртуелна реалност. Oculus Go се очила за виртуелна реалност, за кои не е потребен дополнителне хардвер од Oculus. Новиот производ го претстави Марк Закербер на Oculus Connect  4 во Сан Хозе. Oculus Go во моментов е најдостапен уред, барем според цената од 200 долари. Засега нема премногу податоци за хардверот. Go […]

Прочитај повеќе

Facebook работи на самостоен уред за виртуелна реалност кој ќе биде многу подостапен од сегашните уреди. Компанијата новиот уред ќе започне да го продава во 2018 година за околу 200 долари, велат извори од Facebook за Bloomberg. Според најавата, за 200 долари купувачот ќе добие самостоен уред кој нема подреба од приклучување на компјутер или […]

Прочитај повеќе

Кевин Харт, Елен Дeџенерис, Деми Ловато и Кети Пери се дел од ѕвездите кои соработуваат со YouTube во креирањето на авторска содржина. Сервисот оваа програма ќе ја нуди бесплатно и нема да биде дел единствено на претплатничкиот канал YouTube Red. Дел од сериите ќе бидат засебни, а дел ќе бидат надградби на посточки емисии. Така […]

Прочитај повеќе

Ко-основачот на компанијата со која започна лудилото по виртуелната реалност Oculus, Палмер Лаки, ја напушта компанијата. „Палмер многу ќе ни недостасува. Неговото наследство се протега многу повеќе од Oculus. Неговиот инвентивен дух ни помогна да започнеме со модерната ВР-револуција. Благодарни сме за сè што направи за Oculus и виртуелната реалност и му посакуваме сè најдобро […]

Прочитај повеќе

Zenimax Inc. го доби спорот против Facebook и Oculus пред судот во Далас. Судот одлучи дека Палмер Лаки од Oculus го прекршил NDA договорот кој го имал со компанијата. Најголемата социјална мрежа, која сега е сопственик на Oculus, на издавачот на игрите Elder Scrolls сега треба да му исплати 500 милиони долари. Сумата од 500 милиони […]

Прочитај повеќе

Facebook сака Oculus да изработи нов уред за виртуелна реалност, кој ќе биде поевтин, а со тоа и подостапен за корисниците. Дури и основачот на друштвената мрежа во своето обраќање оддели време за да проговори за превисоката цена на уредот. „Веруваме дека постои уред кој ќе биде самостоен продукт, којо ќе биде квалитетен и поевтин, […]

Прочитај повеќе

Надополнето @ 22.19 ч: Во преполна сала денеска Марк Закерберг го претстави најавеното демо за виртуелната реалност и можностите на Oculus Connect: Селфито кое Марк го направи во видеото, навистина беше објавено на неговиот Facebook профил, со дополнително објаснување: „Сега кога веќе не сум на сцената, можам да објаснам. Го направив ова фамилијарно селфи за време на […]

Прочитај повеќе

Гејминг подкастот MKD20 ја посвети својата седумнаесетта епизода на виртуелната реалност, поточно на Oculus Rift. Дискусијата е дали виртуелната реалност навистина ќе може да го револуционизира гејмингот, или носење тежок шлем на глава неколку часа (да бидеме искрени гејмерите играат игри со часови) ќе биде проблем? Проверете што гејмерите имаат да кажат:

Прочитај повеќе

Доколку нема некое изненадување, тогаш веќе ги видовме најинтересните уреди за виртуелна реалност. Oculus RIft, HTC Vive и PlayStation VR се уредите кои ќе се натпреваруваат за освојување на гејминг просторот следните неколку години. Прв од уредите излегува Oculus Rift, но за корисниците најверојатно е подобро да проверат кои се и со колку игри доаѓа […]

Прочитај повеќе