Oppo најави нова безжична платформа за полнење кој овозможува полнење на паметни телефони на растојание од 10 сантиметри. Вообичаено овие полнења доаѓаат без можност за оддалечување на уредот од полначот, и единствена разлика е непостоење на физички приклучок. Wireless Air Charging користи магнетна резонанса да испорача 7,5 W електрична енергија на растојание од 10 сантиметри. […]

Прочитај повеќе

Иако за некои Oppo е “само уште една кинеска компанија за телефони”, во моментов е процентуално на петтото место на светскиот пазар за смартфони, со присуство од 8.7%. Компанијата е многу позната во Кина и во Индија, и во последниве неколку години има неколку навистина иновативни уреди. Кога го претставија Oppo Find X во 2018-та, […]

Прочитај повеќе

Кинеските производители на паметни телефони, полека но сигурно го освојуваат пазарот. Huawei, Xiaomi, Oppo, Lenovo веќе одамна се во врвот на листите на најпродавани и најпосакувани телефони. Дуан Јонгпинг преку BBK Electronics е основач на дел од производителите на паметни телефони. BBK Electronic Group има удел во основањето на Oppo, Vivo, OnePlus и Realme. Поради […]

Прочитај повеќе

Lenovo и Xiaomi не се повеќе на листата на 5 најпродавани паметни телефони. Заменети се од кинеските компании Oppo и Vivo, се вели во анализата на IDC која за првото тримесечие на 2016 година покажува минимален раст на пазарот. Samsung и Apple повторно се на врвот на листата, но бројките и на двете компании се […]

Прочитај повеќе

Oppo се подготвува да издаде мини верзија на 5.9-инчниот Oppo N1. Новата верзија се појави на сајтот на кинескиот производител, заедно со детали за телефонот. Иако станува збор за мини-верзија, телефонот сепак доаѓа со 5-инчен дисплеј. Иако хардверот останува мистерија од тоа што се забележува на сликите е дека и мини верзијата ќе биде изработена […]

Прочитај повеќе

Кинескиот производител Oppo го претстави Find 7, првиот телефон со кој може да сликате фотографии со резолуција 50 мегапиксели. Камерата на телефонот е 13 МР, што покажува дека резолуцијата од 50 МР е софтверска. Сепак и покрај ова, првите споделени фотографии изгледаат навистина имресивно, известува Engadget. Find 7 доаѓа со Pure Image 2.0 процесор на […]

Прочитај повеќе