Google го ребрендираше својот оперативен систем за часовници. Наместо Android Wear оперативниот систем сега се вика Wear OS. Со ова, компанијата објаснува дека оперативниот систем веќе не се синронизира единствено со Android телефони. Генерално ова најмногу се однесува на сопствениците на iPhone. „Го менуваме името бидејќи сакаме да имаме бренд кој не само што рефлектира […]

Прочитај повеќе

Швајцарскиот производител на луксузни часовници Tag Heuer започна со продажбата на паметни часовници кои доаѓаат со Android Wear. Без разлика на досегашните Moto 360 и LG Watch Urbane кој изгледаат одлично, Tag Heuer Connected е на повисоко ниво и е првиот паметен часовник кој сакате да го имате. Но, за часовникот ќе треба да платите […]

Прочитај повеќе

Google крушум го преработи Android Wear во кој можеби најголем новитет се интерактивниот екран на часовникот. Најголем проблем во воведувањето на интерактивната почетна страна е тоа што во оригиналната верзија на оперативниот систем, притискањето на часовникот се користи за активирање на картичките за Android Wear. „Она што го гледавме е принцип на директна манипулација која […]

Прочитај повеќе

Корисниците кои поседуваат iPhone повеќе нема да мораат да користат Apple Watch доколку сакаат паметен часовник. Новата верзија на Android Wear 1.3 и неколку часовници со овој оперативен систем ќе функционираат и со iPhone. Првите часовници кои ќе доаѓаат со оваа функционалност се Huawei Watch, Asus ZenWatch 2 и LG Watch Urbane. Иако фановите на […]

Прочитај повеќе

Google креираше сајт на кој ќе може да се споделуваат експериментални отворени апликации за Android и Android Wear. Android Experiments веќе има дваесетина интересни и кул проекти кој можат да послужат како инспирација за идни апликации. „Првите 20 проекти покажуваат широк спектар на креативна работа – од експерименти со камера до хак на хардвер и […]

Прочитај повеќе

Швајцарскиот производител на часовници Tag Heuer започна соработка со Google и Intel за изработка на Android часовник. Компанијата е позната по луксузни производи, а и паметниот часовник нема да биде исклучок. Компанијата се одлучи да креира само хардвер, а оперативниот систем да го остави на оние кои се повешти во ова. „Има два оперативни ситеми: […]

Прочитај повеќе

Apple Watch и покрај тоа што доаѓа со голема помпа што ќе му донесе големи продажби на Apple, сепак е далеку од најдобриот паметен часовник, ниту најубавиот, ниту најкорисниот часовник, иако Apple е само на почеток со развојот на апликациите за часовникот. Ако земеме во предвид дека часовниците сепак се модни аксесоари, тогаш Apple Watch […]

Прочитај повеќе

Eден од поубавите паметни часовници Moto 360 на Motorola конечно ја доживеа официјалната промоција. Токму изгледот на часовикот е причината поради која првата серија на Moto 360 е веќе распродадена за само неколку дена. Unfortunately Moto 360 is sold out on http://t.co/5EZh0UFqjq. Availability may be limited for a while. Get updates: http://t.co/P8bflJKXCj — Motorola Mobility […]

Прочитај повеќе

Apple размислува цената на паметниот часовник кој треба да излезе веќе следната година да биде 400 долари. Најверојатно компанијата ќе презентира неколку верзии на паметниот часовник, а дел од моделите ќе доаѓаат и за пониска цена, јави Re/code. Засега останува непознато дали Apple ќе ја објави цената на уредот на презентацијата која е закажана за […]

Прочитај повеќе

Односите помеѓу Google и Samsung повторно се заладени, јави The Information. Овој пат причина за раздорот е оперативниот систем Tizen кој Samsung го развива за своите часовници и е прв избор кога се во прашање паметните часовници од Samsung. Google е незадоволен од одлуката на Samsung да презентира Gear 2 часовник на кој го инсталираше […]

Прочитај повеќе

Android Wear е едвај излезен, а веќе се појавуваат првите, Custom ROM-ови за платформата за паметни часовници. Gohma е името на ROM-от за LG G Watch часовникот кој е изработен од Џејк Деј. Gohma не го менува интерфејсот на G-Watch, туку прави неколку практични надградби: го подобрува икористувањето на батеријата, го намалува доцнењето помеѓу транзиција […]

Прочитај повеќе

Google додаде Android Wear оддел за апликации за паметните часовници во Play Store, па сите корисници кои се одлучени да купат Samsung Gear Live, LG G-Watch или Moto 360 ќе можат да ги преземат апликациите. Засега станува збор единствено за триесетина апликации за паметните часовници, но без сомневање со излегувањето на уредите бројот на апликации […]

Прочитај повеќе