Еден од најопасните малициозни софтвери, ransomware, сега има нова можност за исплата. Сите кои имаат инфицирани машини сега можат да се ослободат од вирусот ако заразат двајца (не)пријатели. Начинот на кој ова се остварува е преку инфицирана Popcorn Time апликација. Несреќникот чиj компјутер е заразен може да ја сподели апликацијата со двајца (не)пријатели. Потоа ако […]

Прочитај повеќе

Надополнување: Доменот веќе е изгасен од Мotion Pictures Association of America. Првичниот текст: Живеам во земја во која законите за авторски права се скоро непостоечки, и мене едноставно не ми е гајле, вели српскиот програмер Милан Крагујевиќ кој на ProjectHunt објави нова верзија на контроверзниот стриминг софтвер PopCorn. „Ќе продолжам да го преместувам сајтот, променувајќи […]

Прочитај повеќе

Aurous е софтвер за стримање на музика кој овозможува корисниците да ги слушаат своите омилени песни преку стримање на торент. Апликацијата е достапна за трите десктоп оперативни системи Windows, OSX и Linux. Апликацијата чиј дизајн е речиси копија на Spotify е дело на Ендрју Самсон од Флорида, јави The Next Web. Апликацијата овозможува пребарување по […]

Прочитај повеќе

Данската полиција уапси сопственици на два сајта на кој има упатства за начин на користење на Popcorn Time. Апликацијата која својата популарност ја должи најмногу на едноставно стримање на пиратски филмови, и не е толку комплицирана за користење, но апсењето на двајцата сопственици сепак доаѓа како изненадување. Обвинението против нив е „дистрибуција на знаење и […]

Прочитај повеќе

Краторите на Popcorn Time направија и своевидна модификација на апликацијата, и од сервис за стримање пиратски филмови, направијс сервис за порно филмови – Porn Time. Слично како и оригиналната апликација и оваа овозможува директно следење на содржина, преку стрим од торенти, само што овој пат станува збор за сексуално-експлицитна содржина, како што кажува и името. […]

Прочитај повеќе

Апликацијaта која ја доби титулата „Netflix за торенти“, Popcorn Time, е забранета во Британија. Судот во Велика Британија им наложи на интернет провајдерите да го блокираат пристапот до интернет за сите четири верзии на Popcorn Time. „Popcorn Time нема законска примена и единствено служи за нарушување на авторските права. Судските налози се ефикасна мерка за […]

Прочитај повеќе

За својот прв роденден, пиратскиот сервис Popcorn конечно е достапен на сите уреди. Креаторите на апликацијата објавија дека отсега Popcorn може да се инсталира и на iOS. За жал не станува збор за официјално преземање од AppStore, бидејќи Apple нема да дозволи пиратски апликации, туку за привремено решение. Но, Popcorn Time сега може да се […]

Прочитај повеќе

Popcorn, апликацијата за стримање пиратирани филмови, која беше наречена како „Netflix на пиратите“, викендов беше повлечена и недостапна бидејќи нејзините креатори не сакаа да бидат гонети за прекршување на авторските права. Но, по само неколку денови апликацијата е повторно достапна, овој пат благодарение на заедницата на YTS (поранешен YIFI) кои го презедоа нејзиниот развој, пишува […]

Прочитај повеќе