Ворен Бафет деневно минува 5 до 6 часа во читање; Бил Гејтс секоја година чита барем 50 книги; Марк Закерберг чита една книга на два недели; Додека растел Илон Маск читал 2 книги дневно; Марк Кубан чита барем 3 часа во денот. Читањето книги има повеќе придобивки: од збогатување на речникот, до намалување на стресот, […]

Прочитај повеќе

Amazon најави дека започнува со нова програма, со која ќе се обиде да ги направи дигиталните книги достапни насекаде во светот. Дел од плановите се овие е-читачи е да бидат достапни во државите во развој, во кои често недостатокот на библиотеки е вистински предизвик. „Наша визија е секоја книга да им биде достапна на нашите […]

Прочитај повеќе

Книгите се читаат и во дигиталната ера. Но, наместо во физичка хартиена форма, тие сега се претворени во е-книги, полесно достапни за брзо читање на било кој паметен уред. Овој тренд важи во светот, и во Македонија каде е предводен од новата онлајн „книготека“ на Македоника. Целта на фондацијата е да ја потикне „нацијата да […]

Прочитај повеќе

Во 2013 година нѐ очекуваат потполно нови Kindle таблет комјутери. Станува збор за најмалку три нови таблети кои ќе дебитираат во периодот околу новогодишните празници, велат анонимни извори на BGR. За почеток ќе бидат надградени дисплеите на досегашните таблет компјутери на Amazon. Наскоро, најевтината верзија на 7-инчниот Kindle Fire ќе добие HD екран со 1280×800 […]

Прочитај повеќе

Еден од најпопуларните уреди кога станува збор за читање на книги, Nook-таблетот наскоро ќе има веб прелистувач и имејл функционалност. Надградбата доаѓа на Nook Simple Touch и Nook Simple Touch with Glowlight уредите. „Поради интересот коj го покажаа корисниците со Google Play, Barnes & Noble ќе додадат прелистувач со 1.5.0 апдејтот“, вели неименуван извор на […]

Прочитај повеќе

Стартуван во 2007-ма година, Goodreads за бргу време стана едно од најпопуларните места на Веб за наоѓање на книги и дискутирање за литературни дела. Сега сајтот кој има 16 милиони корисници, ќе биде интегриран во е-читачот Kindle за да понуди „подобро корисничко искуство“. „Книгите – приказните и идеити внатре во нив – се дел од […]

Прочитај повеќе

Amazon можеби може да си дозволи да ги продава своите таблет компјутери далеку поскапо, но нема намера да ја покачува цената бидејќи идејата е да стане конкурент на Apple, Google и Microsoft, не со продавање на таблет компјутерите, туку со продавање услуга. „Не сакаме да правиме пари од продавање уреди, туку кога корисниците ги користат […]

Прочитај повеќе

Новиот Kindle Fire ќе дојде следната недела во два модела 7 и 10 инчен, а како што јавува Verge сè уште е непознато дали следната недела ќе излезат двата модела или сепак за еден од овие модели ќе мора да почекаме. Како најава на новиот Kindle Fire, Amazon излезе со соопштение дека сегашната верзија на Fire […]

Прочитај повеќе

Дали е можно наскоро да го видиме наследникот на Kindle Fire? Иако нема официјална најава неколку веб портали веќе почнаа да го најавуваат Kindle Fire 2. Очекувањата се новиот таблет компјутер да излезе кон крајот на јули. Една од причините може да е и најавата на Google за Asus Nexus 7 кој според цената би […]

Прочитај повеќе

Морам да признаам дека бев прилично скептичен околу целата замена на книгите направени од хартија со нивната дигитална форма која ни е достапна на различни таблети, паметни телефони и слично. Ако како мене се сомневате дека допирот на хартијата под вашите прсти е незаменлив кога читате, понекогаш мора да се потсетиме дека сепак квалитетот на […]

Прочитај повеќе

Amazon гo претстави Kindle Cloud Reader кој ќе ви овозможи да читате Kindle книги на вашиот веб прелистувач без разлика дали сте онлајн. Kindle Cloud Reader е апликација направена целосно во HTML5 за која нема потреба од никаква инсталација. Вашата библиотека ќе биде автоматски синхорнизирана со останатите Kindle апликации и уреди. Kindle Cloud Reader моментално […]

Прочитај повеќе