Еден од најголемите настани за компјутерски игри, 2020 BAFTA Game Awards, овојпат се реализира само преку онлајн настан. За време на настанот, некако се очекуваше највеќе да се истакнат ААА насловите Control и Death Stranding. Имено, ова се двете игри кои доминираа низ најголем број категории. Интересно е тоа што, местото на славата целосно им […]

Прочитај повеќе

Овогодишниот BAFTA настан стапува на сила на 2 април. Номинациите веќе се откриени. Интересно е тоа што најновата игра на Коџима, која гејмерите или ја обожаваат или ја исклучително мразат, ќе се бори за награди низ неверојатни 11 категории. Уште една игра која се наметнува низ 11 категории е и Control – најновиот хит на […]

Прочитај повеќе

Како што неодамна ве известивме, вчера беше британскиот BAFTA настан кој има за цел да ги прослави неверојатните достигнувања во видео игрите. За импозантната награда и признание се напреваруваа многу игри низ бројни категории, но Hellblade: Senua’s Sacrifice успеја да победи во пет категории и да си отиде дома како ултимативниот шампион. Ова е играта […]

Прочитај повеќе

BAFTA настанот за награди за најдобрите видео игри ќе се одржи на 12.април годинава и, според номинираните игри во бројните категории, Hellblade: Senua’s Sacrifice доминира во девет категории и се поставува како исклучително успешен АА наслов, со над половина милион продадени примероци. Веднаш зад Hellblade се прикрадува хитот за PlayStation 4 и нашата најдобра снежна […]

Прочитај повеќе

На овогодинешните награди на Британската академија за филмска и телевизиска уметност (British Academy of Film and Television Arts (BAFTA), популарните стриминг гиганти, Amazon и Netflix добија награда по прв пат. Ова доаѓа откако во октомври претходната година BAFTA се изјасни дека за награди ќе земаат во предвид и филмски дела кои се испорачуваат само во […]

Прочитај повеќе

Иновативниот шутер Destiny, прва наслов од студиото Bungie откако престана да работи на серијалот Halo, ja освои наградата за најдобра игра од British Academy Games Awards 2015, попознати како BAFTA. Destiny е научно-фантастичен шутер, достапен засега само на конзолите, кој е хибрид на шутер во прво лице сместен во масовен-мултиплеер свет. Ова комбинација е навистина […]

Прочитај повеќе

Британската академија ги откри номинираните видеоигри кои годинава ќе се борат за BAFTA – British Academy Games Awards. Доделувањето на наградите е закажано за 12 март, а за нив оваа година се борат 51 игра во 17 категории. Помеѓу конкурентите има блокбастер како Middle Earth: Shadows Of Mordor, Alien: Isolation и Dragon Age: Inquisition, а […]

Прочитај повеќе

Британската академија ги додели наградите за најдобри видео игри BAFTA, а најголем победник е The Last of Us на Naughty Dog. Играта ги освои наградите за најдобра акција и авантура, најдобра приказна, аудио достигнување, најдобра Игра, а Ешли Џонсон ја доби наградата за најдобар протагонист за улогата на Ели. [youtube]OQWD5W3fpPM[/youtube] Авторите на Grand Theft Auto, […]

Прочитај повеќе