Пред неколку месеци ве известивме дека Paragon, несудената MOBA игра на Epic Games, згаснува, а парите на гејмерите се враќаат. По се изгледа, во асетите за играта биле вложени неверојатни 12 милиони долари. Кога веќе играта пропаѓа, би било штета да се случи истата судбина и со асетите. Поради тоа, од Epic ја донесоа одлуката бесплатно […]

Прочитај повеќе

Неколку дена по известувањето дека функционирањето на играта Paragon ќе прекине, гејмерите добиваат уште еден бран од непријатни вести. Gigantic е револуционерен hero шутер кој за малку немаше ни да излезе, а и бележи болна историја на развој и бројни жртвувања од девелоперите. И покрај ова, развојното студио Motiga беше сурово згаснато во ноември 2017 година, […]

Прочитај повеќе

Epic Games, студиото зад популарната Fortnite, објасни дека од 26.април ќе прекинат со каква било поддшка на Paragon и играта ќе стане неигрива. Би лажеле кога би кажале дека ваквата одлука нè изненадува. Несреќната MOBA игра има се помалку играчи и пред само две недели, студиото призна дека работата на играта е отежната од две […]

Прочитај повеќе

Со најновото надополнување Heroes of the Storm 2.0, кое стапи на сила од 25.мај, сите уживатели во оваа бесплатната-за-играње MOBA на Blizzard, бесплатно добиваат еден пакет од 20 херои. Ова е временски чувствителна понуда и трае само до 22.мај. До тогаш, сите кои ќе се логираат во играта автоматски добиваат 100 gems, дигитална валута која […]

Прочитај повеќе

Креаторите на една од најпопуларните Facebook игри Top Eleven, српското студио Nordeus, работи на нов проект. Spellsouls: Duel of Legends од 10 јануари е достапна за преземање во неколку држави: Канада, Тајван, Хрватска, Австралија, Нов Зеланд, Шведска и Холандија се државите каде играта е официјално достапна, јави Startit.rs. Играта засега е достапна единствено на iOS. […]

Прочитај повеќе

Smite, LoL, DotA 2… MOBA игрите имаат ист принцип на играње – ако научите една, ќе знаете да ги играте сите – но се разликуваат според гејминг механиката и најчесто според дизајнот. Но, ако сакате да дознаете повеќе за нив, можеби треба да ја погледнете последната епизода на MKD20 во која се дискутираат најпопуларните MOBA […]

Прочитај повеќе

Riot Games, креаторот на една од најпопуларните видеоигри, League of Legends, сега има нов сопственик. Кинескиот Tencent го купи студиото, иако без најава што ќе се случува со играта која има над 26 милиони играчи. Клучното прашање е дали ќе има промени кога монетизација е во прашање, иако не би требало да се очекува промена […]

Прочитај повеќе

Ова лето ќе играме Heroes of the Storm. Ова е нова MOBA игра со хероите од универзумот на Blizzard, поточно од WoW, Starcraft и Diablo; и доаѓа како нова конкуренција на DotA и League of Legends. Трикот во HotS, вели Бобо во 34-тата епизода на емисијата за игри GG.mk; е дека за да играте MOBA […]

Прочитај повеќе

Првата српска MOBA игра, Awakening of Heroes, креирана од Cofa Games, наскоро ќе го има својот најголем регионален турнир. Турнирот ќе се одржи од 12 до 16 ноември како дел на Reboot InfoGamer саемот за информациски технологии кој се одржува во Загреб. Покрај тимови, отворени се и пријавите како поединец доколку заинтересираните не можат да […]

Прочитај повеќе

По шест години натпреварување во Counter-Strike, македонскиот гејминг тим ENTiTY додаде и екипа за DotA 2. DotA и League of Legends се популарните MOBA игри околу коi се креираат цели е-спортски лиги со неверојатни парични награди, па не е изненадување што и најуспешните македонски гејмери сакаат да се вклучат во натпреварувањата. ENTiTY се содржи од […]

Прочитај повеќе

Awakening of Heroes, српската MOBA игра за која веќе пишувавме, ќе има свој вовед со видеоиграта Awakening of Towers која исто така е креирана од белградскотот студио COFA Games. Awakening of Towers ќе треба да им овозможи на следните играчи на Awakening of Heroes да се запознаат со хероите во играта на уникатен начин. Во […]

Прочитај повеќе

Белградскиот стартап Cofa Games ја објави својата нова игра Awakening of Heroes, мултиплеер сместен во дваесетите години од минатиот век во свет дизајниран во „теслапанк“ стилот. Awakening е MOBA игра, налик на League of Legends и Dota, но е далеку поедноставна игра, и наменета за сите видови играчи и за сите платформи, за десктоп компјутерите […]

Прочитај повеќе