Најголемата друштвена мрежа сака да ги заштити своите корисници од злоупотреби. Компанијата во Индија тестира функционалност која ќе им оневозможи на останатите корисници да преземат, споделат или препратат профилна фотографија на друг корисник. „Профилните слики на Facebook се важен дел од заедницата, им овозможуваат на корисниците да ги пронајдат своите пријатели и да креираат значајни […]

Прочитај повеќе

Во моментов е активна можеби најголемата фишинг измама на Google сервисите. Голем број на корисници на овие сервиси од некои од контактите истовремено добија слична порака. Вообичаено заштита на Gmail е одлична и овие пораки одат во спам, но овој пат тоа не е случај. Ако корисникот го отвори линкот ќе биде пренесен на страница која […]

Прочитај повеќе

Twitter нема намера да го открие идентитетот на корисникот зад @ALT_ISCIS кој ја критикува политиката на Доналд Трамп. Микроблогот покрена судски спор против властите кои се обидуваат да ја злоупотребат својата положба. pic.twitter.com/jMyK38iOcN — ALT🛂 Immigration (@ALT_uscis) April 6, 2017 It is not only the Wall Costs… #NoWall https://t.co/oP7CWe6hDJ — ALT🛂 Immigration (@ALT_uscis) April 7, […]

Прочитај повеќе

Конгресот на САД ја врати претходната верзија на законот за приватноста на податоците на телеком операторите. Досега операторите мораа да бараат дозвола од корисниците пред да ги споделуваат и продаваат податоците. Причината за ова е повеќекратна, но главно операторите имаат премногу податоци. Предлог законот е донесен со 50 гласа за и 48 гласа против. За […]

Прочитај повеќе

WikiLeaks и податоците за праксата на Централанта агенција за разузнавање сè уште се во фокусот, а страницата веќе ги објави следните чекори. Она што досега го видовме е само првиот дел до документите. Следните документи прво, ексклузивно ќе им бидат презентирании на техничките компании. Ова навестува дека дел од безбедносните пропусти се активни. Првите одговори […]

Прочитај повеќе

„За читање на политиката за приватност на секој веб-сајт кој го посетуваме би ни биле потребни 25 дена годишно.“, вели истражувањето на Carnegie Mellon. Најголемиот дел од нас не ги читаат правилата за користење. Сепак тврдиме дека ни е важно кој ги контролира нашите податоци, вели радио станицата NPR. Најважен податок, според 2.000 слушатели на NPR им […]

Прочитај повеќе

Дали го користите гласовното пребарување од Google? Можеби некоја слична функција на Chrome, Google Home, Android TV или Android? Најверојатно веќе претпоставувате, сите пребарувања и гласови се снимени и постојат во облакот. Ако сте ја гледале втората сезона на Black Mirror, најверојатно се потсетивте на можноста за креирање на виртуелни луѓе. Во епизодата „Be Right […]

Прочитај повеќе

Џими Велс, основачот на онлајн енциклопедијата Wikipedia, е против одлуката на Европската Унија која бара од Google да ги заборави корисниците. Google неодамна додаде веб формулар со кој корисниците можат да побараат да бидат заборавени од Интернет. Во првите неколку недели илјадници побараа да бидат заборавени, но контраверзноста започна откако дел од медиумите објавија дека […]

Прочитај повеќе

Бришењето на дигиталниот траг кој го оставаме зад себе на друштвените мрежи, електронската пошта и паметните телефони не е едноставен потфат. Сепак доколку сакате целосна анонимност Who is hosting this направи едноставно упатство во форма на инфографик. Инфографикот е поделен во девет дела во кој корисниците бришат по еден дел од својот дигитален отпечаток, започнувајќи […]

Прочитај повеќе