Вевчани е првиот и веројатно единствениот град кој доби своја криптовалута – Крипто Личник. Повод за криптовалутата е 7 Август – Денот на вевчанскиот непокор. Идеја за криптовалутата е на г. Јордан Стојановски, докторанд на компјутерски науки на Универзитот Мичиген. Г. Стојановски во иднина ќе добие и статус на почесен граѓанин на Република Вевчани. Во […]

Прочитај повеќе

Bitcoin повторно надмина 5.000 долари и поставува рекорди. Криптовалутата достигна и 5.855 долари, со што 1 биткоин сега е над 4  пати повреден од 1 унца злато. Причината за брзиот раст на криптовалутата е објавата на една од најголемите берзи на криптовалута во САД. Coinbase објави дека овозможува купување на криптовалути со трансакција директно од банките. Максималната […]

Прочитај повеќе

Bitcoin ја надмина и границата од 4.000 долари. Ова е највисоката вредност која крипто-валутата да ја достигнала, од нејзиното креирање во 2009 година. Во моментов вреднoста на валутата е околу 4.040 долари, а максималната средна вредност од трансакциите во еден момент, на 13 август, достигна и 4.225 долари. На почетокот на месецот вредноста на крипто-валутата […]

Прочитај повеќе

Кога работите со биткоини не размислувате на пари, вели Ема Поповска, ко-основач на австралискиот стартап Brontech. „Размислувате за веб 3.0 и за корисничкото искуство во новите радикални бизнис модели што ги немаме видено до сега“, вели Ема која на 6-ти октомври ќе одржи предавање во Скопје организирано од Startup Macedonia. Фасцинирани од крипто-валутите и blockchain, […]

Прочитај повеќе

Обновено на 5-ти мај, 2016: Австралијанецот Стив Рајт сепак не успеа целосно да потврди дека баш тој е основачот на крипто-валутата Bitcoin, односно дека тој се крие зад псевдонимот Сатоши Накамото. Иако Г. Рајт вети дека ќе достави повеќе докази, сепак скептицизмот бара големите тврдења да имаат и големи и непобитни докази. Тврдењето на австралијанецот […]

Прочитај повеќе

Биткоин е неуспешен експеримент, вели Мајк Хрн кој долго време работи како развивач на крипто-валутата и еден од најчесто цитираните експерти за биткоини. „Иако цело време знаев дека биткоин ќе биде неуспех, заклучокот дека е неуспех ме растажува. Темелите се погрешно посетавени и без разлика што се случува со цената краткорочно, на долг рок таа […]

Прочитај повеќе

Забранета или не, дигиталната валута биткоин станува сѐ попопуларна во Србија. Но, законот во Србија не ги препознава крипто-валутите како платежно средство што претставува предизвик за новата српска берза Bitcoin365, која ќе се обиде да го освои глобалниот пазар. „Развивме глобална платформа која ги спојува купувачите и продавачите на биткоини,“ велат Александар Матановиќ и Младен […]

Прочитај повеќе

Bitwalking dollars се нова крипто-валута која ќе ве награди ако пешачите. За разлика од Bitcoin кои се генерира со пресметки, новата крипто-валута се генерира со пешачење, објасни BBC. Креаторите на дигиталната валута, Нисан Бахар и Френки Имбеси, велат дека сакаат да ги мотивираат луѓето да живеат подобро така што ќе ги наградат со виртуелни пари. […]

Прочитај повеќе

Добри вести за сите кои се љубители на децентрализираната крипто-валута – биткоин. Во ноември вредноста на биткоините се искачи на најголемата цена за оваа година – 426 долари, речиси двојно покачување од пред еден месец. Но, поради својата децентрализирана природа, во моментов на пишување на овој текст е 320 долари. Но, тоа што е поважно […]

Прочитај повеќе

Грчката должничка криза и референдумот закажан за 5 јули повторно ја раздвижи вредноста на биткоин. Во моментов вредноста на крипто-валутата е околу 256 долари, односно раст од повеќе од 3 отсто во однос на минатата недела. Според Џошуа Скигала од сервисот за купување на биткоини, Vaultoro, растот се должи на тоа што во изминатите два […]

Прочитај повеќе

Еден биткоин се уште има огромна вредност. Не зборуваме за вредноста од 200-те долари кои ќе ги добиете за еден биткоин, понекогаш повеќе или помалку зависи од постојаната промена; туку за иновативниот систем на крипто-валутата за безбедно и анонимно префрлување пари преку интернет. Иако некои држави веќе ги направија нелегални, вклучувајќи ја и Македонија, бидејќи […]

Прочитај повеќе

Coinbase ја лансираше првата биткоин берза во САД, за која доби законска поддршка од 24 држави во САД помеѓу кои Њујорк и Калифорнија. За сега берзата тргува единствено во САД, но плановите се за проширување и глобална трговија со крипто-валутата низ целиот свет, јави Coindesk. „Берзата ќе понуди поголема безбедност за поединците и институциите кои […]

Прочитај повеќе