Motorola претстави два нови Android уреди кои се дел од Android One програмата. Motorola One и Motorola One Power се два нови уреди чии надградби ќе доаѓаат директно од Google. Поважна и производителот, а и Google гарантираат 3 години безбедносни надградби. Уредот доаѓа со гаранција дека ќе биде подготвен за следните две верзии на Android […]

Прочитај повеќе

Motorola е првиот производител кој ќе ги поврзе мобилните корисници со 5G мрежа користејќи ја moto mod технологијата.  Со 10 пати повисока брзина од современата безжична технологија, помалку задоцнување и поширок фреквентен опсег, пристапот до 5G мрежите ќе ја зајакне мобилната поврзаност и драстично ќе го подобри смартфон искуството. Motorola соработува со Qualcomm за да […]

Прочитај повеќе

Саемот во Берлин, IFA 2017 е во полн ек. Досега се претставени најголемиот дел од уредите. Фокусот оваа година е на проширената реалност и на преносните уреди, но тоа не значи дека не беа претставени и квалитетни телефони. Moto X4 Motorola го претстави новиот X модел, Moto X4. Како и досега X се телефони од […]

Прочитај повеќе

Кинсекиот Lenovо ќе се обиде со модуларен телефон и Project Tango уред да се врати во глобалната трка. Засега бројот на модуларни уреди е минимален, и се чини дека Lenovo сака да биде меѓу првите производители кои ќе профитираат од интересот на корисниците. Новите уреди кои ги претстави Lenovo на Tech World настанот се Moto […]

Прочитај повеќе

Откако имаше кратка афера со Google, кој потроши 12,5 милијарди долари за производителот на мобилни телефони, сега Motorola се префрла кај Lenovo, кој пак потроши 2,9 милијарди долари да ја откупи од Google. Google призна дека не беше толку заинтересиран за телефоните на Motorola, колку што го интересираше портфолиото на патенти со кои ќе го […]

Прочитај повеќе

Google во соработка со Motorola и HTC ја претстави новата генерација на Nexus уреди. Новиот телефон Nexus 6 доаѓа во соработка со Motorola, a Nexus 9 таблет компјутерот е во соработка со HTC. Kако додаток на Nexus серијата Google го претстави и Nexus TV. Ова се првите уреди кои ќе доаѓаат со новиот оперативен систем […]

Прочитај повеќе

Импресивно е времето за кое iFixit успева да дојде до новите уреди и да ги расклопи. Последен во оваа категорија, паметниот часовник Moto 360. Расклопувањето на часовникот овозможи да ги видиме сите делови од OMAP 3 процесорот од Texas Instruments, до 320х290 дисплеј и батеријата. Интересно и покрај тоа што часовникот е најавен со 320mAh-батерија, […]

Прочитај повеќе

Motorola ги претстави Motorola Hint – Bluetooth слушалки кои се далеку повеќе од само додаток за аудио. Целта на уредот е да овозможи гласовна конекција со светот и е еден од најдобрите дотатоци за паметни телефони кои сме ги виделе до сега. „Удобни се и лесни, а дозволуваат и пропуштање на аудио, па нема да […]

Прочитај повеќе

Eден од поубавите паметни часовници Moto 360 на Motorola конечно ја доживеа официјалната промоција. Токму изгледот на часовикот е причината поради која првата серија на Moto 360 е веќе распродадена за само неколку дена. Unfortunately Moto 360 is sold out on http://t.co/5EZh0UFqjq. Availability may be limited for a while. Get updates: http://t.co/P8bflJKXCj — Motorola Mobility […]

Прочитај повеќе

Корејската компанија LG следната недела треба да претстави кружен часовник и ќе бидат втор производител со ваков паметен часовник по Motorola. Според најавата, првата прилика да го видиме новиот часовник од LG ќе биде на IFA 2014 во Берлин. Според првите податоци LG најави дека часовникот ќе се вика LG R-Watch. Дел од луѓето кои […]

Прочитај повеќе

Google го издаде Android 4.4 KitKat пред речиси една година, но за жал сè уште има куп телефони кои го поддржуваат оперативниот систем, но компаниите не направиле надградба. Најдобро со надградбата поминаа Motorola и HTC кои еден месец по излегувањето имаа готови телефони со Android KitKat, пишува Ars Technica во својата интересна анализа за тоа […]

Прочитај повеќе

Lenovo, најголемиот светски производител на PC-ја, полека се претвара и во мобилна компанија која сака да го освои глобалниот пазар на телефони. Кинескиот производител во вториот квартал за прв пат испорача повеќе паметни телефони, 15,8 милиони парчиња, од лаптопи, 14,5 милиони. Според Lenovo, продажбата на телефони се дуплирала во последните месеци, а зголемена и продажбата […]

Прочитај повеќе